حزب سوسیال دموکرات آلمان اخیرا تسلیحات اتمی آمریکا در خاک آلمان را یک خطر امنیتی ارزیابی کرده و خواستار خروج این تسلیحات از خاک آلمان شده است.

در واکنش به این درخواست حزب سوسیال دموکرات یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که همچنان به این توافق ائتلاف بزرگ پایبند است که در آن مذاکرات خلع سلاح اتمی موفق پیش شرطی برای خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان محسوب می شود.

"استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان هم اطمینان داد که سیاست دولت آلمان تحت تاثیر اظهارات رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات قرار ندارد.

وی تاکید کرد تا زمانی که کشورهایی وجود داشته باشند که تسلیحات اتمی را به کار می برند صرف نظر از اهداف بلند مدت جهان برای ایجاد یک جهان عاری از تسلیحات اتمی ضرورت بازدارندگی هسته ای همچنان وجود دارد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم انتقاد شدیدی به این درخواست هم حزبی خود وارد کرده و اظهار داشته است که سیاست امنیتی و خارجی ما نباید یک راه ویژه آلمانی باشد. وی افزود: گام های یکجانبه ما را به هدف جهان عاری از تسلیحات اتمی نزدیک نمی کند. بلکه برعکس اتحادهای ما را تضعیف می کند.

در حالی که مقامات حزب سوسیال دموکرات خواستار بازگشت کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا از خاک آلمان هستند، اما حزب دموکرات مسیحی این مسئله را قابل مذاکره نمی داند.

رالف موتسنیچ"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات اخیرا مناقشات در این باره را کلید زده است. وی در این باره گفته است که تسلیحات اتمی آمریکا در خاک آلمان نه تنها امنیت ما را افزایش نمی دهد بلکه نتیجه عکس دارد. وی گفته است حالا زمان آن رسیده که آلمان استقرار این نوع تسلیحات در خاک خود را رد کند.

وی دلیل این درخواست خود را غیر قابل پیش بینی بودن دونالد ترامپ و ناتوانی آلمان در تاثیرگذاری بر وی برای تغییر تصمیمات نادرست خود دانسته و گفت: دولت ترامپ اعلام کرده است که تسلیحات اتمی دیگر تنها کاربرد بازدارندگی نداشته و می تواند در جنگ ها هم مورد استفاده قرار گیرد

احزاب سبز و چپ آلمان هم خواستار خروج تسلسحات اتمی آمریکا از خاک آلمان هستند.

"اگنیستسکا" بروگر، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان این انتقاد را به آلمان وارد کرد که با استقرار تسلیحات اتمی آمریکا در خاک آلمان از روند ارتقاء تسلیحات اتمی حمایت می کند. وی تاکید کرد که از وعده دولت ائتلافی آلمان برای خلع سلاح اتمی و کنترل تسلیحات دیگر چیزی باقی نمانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند