به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه دولتی چین ادعا‌های اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره منشا ویروس کووید-۱۹ را به باد انتقاد گرفت.

روزنامه گلوبال تایمز روز یکشنبه با انتشار مقاله‌ای وزیر خارجه آمریکا را به دلیل اتهامات بی پایه و اساس خود مورد انتقاد قرار داد. گلوبال تایمز نوشت: پمپئو در حالی این ادعا‌ها را مطرح کرد که هیچ مدرکی برای اثبات آن نداشت و در مصاحبه روز یکشنبه تنها در حال بلوف زدن بود.

در مقاله گلوبال تایمز آمده است: با شروع کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ترامپ راهبردی را طراحی کرده تا با توسل به آن بتواند توجه‌ها را از بی‌کفایتی دولت در مبارزه با ویروس کرونا منحرف کند. روشن است که هدف آن‌ها از جلوه دادن چین به عنوان منشا ویروس کووید-۱۹ این است که، چین را مقصر این همه گیری نشان دهند.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته بار دیگر با استناد به شواهدی که تاکنون ارائه نشده، مدعی شد ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین نشات گرفته است. پمپئو در مصاحبه‌ با ای‌بی‌سی نیوز گفت: «شواهد بی‌شماری وجود دارد مبنی بر اینکه این (ویروس کرونا) از آنجا (آزمایشگاهی در ووهان) نشات گرفته است.»

این در حالی است که روز جمعه آژانس اطلاعات ملی آمریکا با استناد به شواهد موجود اعلام کرد ویروس کووید-۱۹ ساخت دست بشر نیست و در اطلاعات ژنتیکی آن تغییری ایجاد نشده است.

یک دیپلمات سابق چین نیز در واکنش به اتهام زنی پمپئو گفت: طرح این اتهامات هیچ نتیجه‌ای ندارد. پمپئو با دروغ گویی می‌خواهد وجهه چین را مخدوش کند. او مانند وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۰۳ (کالین پاول) و پیش از تهاجم علیه عراق، عمل می‌کند که می‌گفت این کشور دارای تسلیحات کشتار جمعی است. اما تاکنون هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق کشف نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند