رئیس سازمان غذا و دارو درباره بروز موج دوم و سوم ویروس کرونا، گفت: در رخداد موج دوم و سوم کرونا هیچ شکی نداریم و قطعاً رخ می‌دهد. با توجه به پیشگیری و اقدامات و همکاری‌های خوبی که در کشور انجام شد، نگرانی‌هایمان درباره ادامه اردیبهشت ماه و خرداد کاهش یافته است، اما در پاییز و ماه‌های مهر، آبان و آذر نگرانی‌مان بسیار جدی است؛ چراکه در این ایام می‌تواند موج بعدی کرونا رخ دهد، بنابراین مهم‌ترین توصیه رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی است که همچنان به‌عنوان مهم‌ترین ابزار برای کنترل این ویروس مطرح است.

 دکتر محمدرضا شانه‌ساز با اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا در دنیا، اظهار کرد: به‌دلیل پیچیدگی ماهیت ویروس، ساخت واکسن کرونا به‌آسانی میسر نیست. بخش مهمی از آنچه در دنیا هم ادعا می‌شود، با توجه به مقاطع انتخابات مختلف که در دنیا مورد بحث است، جنبه تبلیغاتی دارد.

وی درباره اقدامات ایران در این حوزه، گفت: ایران جزو رتبه‌های بالا در زمینه تحقیقات در عرصه‌های مختلف کرونا است. در حوزه دارو تمام داروهایی که اکنون مطرح شده و دنیا برای درمان کرونا به آن‌ها امید بسته است،‌ هم تولید می‌شود و هم مورد مطالعات بالینی قرار گرفته و ما هم همگام با کشورهای پیشرفته دنیا داریم این اقدامات را انجام می‌دهیم.

شانه‌ساز با ارائه مثالی خاطرنشان کرد: در سه قلم دارویی که در دنیا به‌شدت درباره آن صحبت و تبلیغات شد، می‌توانیم همه آن‌ها را تولید کنیم. در حوزه واکسن هم چند مورد از شرکت‌های ما دارند کار می‌کنند و گام به گام پیش می‌روند و سعی می‌کنیم تا زمانی که امیدها جدی نشده و تا زمانی که نتوانیم نتایج قطعی را اعلام کنیم، آن را رسانه‌ای نکنیم، اما در حال کار بر روی این موارد هستیم.

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند