ترامپ در یک مصاحبه با خبرگزاری رویترز با اشاره به مذاکرات جاری میان سئول و واشنگتن در زمینه تقسیم هزینه حضور ۲۸۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک کره جنوبی گفت: ما می‌توانیم با سئول توافق کنیم. آنها می‌خواهند توافق کنند. 

وی افزود: «آنها موافقت کرده‌اند که پول بیشتری بپردازند. می‌خواهند پول بسیاری بیشتری نسبت به قبل از اینکه من رئیس جمهور شدم پرداخت کنند.»

خبرگزاری یونهاپ نوشت: اظهارات ترامپ درحالی مطرح می‌شود که کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی از تایید آن خودداری کرده و می‌گوید که مذاکرات هنوز در جریان است.

مقامات کره جنوبی در مصاحبه با خبرگزاری یونهاپ گفتند، ما هنوز هیچ چیزی در زمینه تقسیم هزینه های نظامی با آمریکا برای اعلام نداریم.

یک مقام کره جنوبی روز پنج شنبه در مصاحبه با خبرنگاران نیز گفت: «اصل اساسی یک مذاکره این است که هیچ چیزی توافق نشده تا اینکه همه چیز مورد موافقت قرار بگیرد. هنوز هیچ چیزی مورد توافق قرار نگرفته است.»

وزارت خارجه گره جنوبی نیز اعلام کرده که در حال مذاکره با آمریکاییها است اما هنوز به توافق دست نیافته‌اند.

طبق گزارشها، کره جنوبی پیشنهاد کرده است که ۱۳ درصد به سهم ۸۷۰ میلیون دلاری این کشور در سال ۲۰۱۹ برای تامین بودجه استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور اضافه شود. اما ترامپ هفته گذشته گفته بود که سئول باید پول بیشتری پرداخت کند. 

از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ ارتش آمریکا به بهانه تهدید کره شمالی دهها هزار نیروی خود را در کره جنوبی مستقر کرده است. 

کارشناسان می‌گویند که هدف اصلی آمریکا از حضور نظامی در شرق آسیا مقابله با رشد افسارگسیخته نظامی و اقتصادی چین است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند