سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه و از فرماندهان خراسانی دفاع مقدس است که رزمندگان خراسانی او را «آقااسماعیل» خطاب می‌کردند. در آن دوران حماسه و ایثار او در حالی که سکاندار فرماندهی لشکرهای ۵ نصر و ۲۱ امام رضا را بر عهده داشت بارها تا مرز شهادت پیش رفت و به دلیل شدت جراحت چندین مرتبه در بیمارستان بستری شد.

سردار شامی

سردار قاآنی تا سال ۶۶ فرمانده تیپ امام رضا بود که پس از آن فرماندهی لشکر ۵ نصر را برعهده گرفت. وی برای مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود که پس از ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شد. سردار قاآنی به دلیل تسلطش بر مسایل کشورهای منطقه سوریه، لبنان و اسرائیل در بین هم رزمان و دوستان خود به «سردار شامی» شهرت دارد.

علیرضا دلبریان از غواصان و خط شکنان دوران هشت سال دفاع‌مقدس روایت می‌کند: در دوران دفاع مقدس یک روز صبح با صدای آقای قاآنی ازخواب بیدار شدم. سریع بلند شدم و روی تختم نشستم. در حالی که یک دستش بسته وبه گردن آویزان بود، با دست دیگرش یک ویلچر نزدیک تخت آورده بود.

گفت: «پاشو بشین روی ویلچر برادر دلبریان!» با آنکه هنوز سیر خواب نبودم، اما خیلی سریع وبدون هیچ سئوالی گفتم: «چشم» و نشستم. با ویلچر من را به گوشه اتاق جلوی شیرآب روشویی برد. گفت: «یک آبی بزن به صورتت.» هم از این که فرمانده لشکر من را جابجا می‌کرد خجالت می‌کشیدم هم حرف‌هایش را به عنوان یک دستور، نمی‌توانستم نادیده بگیرم.

دست وصورتم را شستم. خیلی سریع من را با ویلچربرد به اتاق خودش. توی اتاق چشمم به «بابا نظر» (سردار شهید محمدحسن نظرنژاد) افتاد. بابا نظرشلوار بسیجی و کت معمولی تنش بود. بعد از سلام و چاق سلامتی، بابا نظر گفت: «بیایین بخورین که سرد می‌شه. «یک قابلمه کله پاچه آورده بود بیمارستان برای صبحانه.»

5386507 (1)

این مطلب برایم مفید است
419 نفر این پست را پسندیده اند