به گزارش روز چهارشنبه وب سایت رسمی یونیسف، بیش از ۵ میلیون کودک زیر پنج سال در یمن با تهدید شدید وبا و اسهال حاد  (AWD) روبرو هستند، زیرا این کشور همچنان از اواسط آوریل (فروردین-اردیبهشت) تا کنون شاهد باران‌های سنگین بوده است. 

سازمان صندوق کودکان ملل متحد در ادامه افزود: از ژانویه (دی-بهمن) سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۱۰ هزار مورد مظنون وبا در ۲۹۰ منطقه از ۳۳۱ منطقه یمن ثبت شده است. کودکان زیر ۵ سال یک چهارم این موارد را تشکیل می‌دهند. 

خطر تهدید وبا و اسهال حاد در یمن در حالی است که این کشور با خطرات ویروس کرونا نیز روبه رو است البته تاکنون فقط یک مورد ابتلا به کرونا در یمن گزارش شده است، اما خطر شیوع آن بسیار زیاد است. 

"سارا بیسولوو" نماینده یونیسف در یمن گفت: کودکان در یمن همچنان با هزاران تهدید برای بقای خود روبرو هستند. گسترش وبا، سوء تغذیه شدید ، شیوع بیماری‌های قابل پیشگیری ناشی از جنگ و کووید ۱۹ بار سنگینی بر کودکان و خانواده های یمنی  تحمیل کرده است. 

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: همزمان با تلاش‌های جهانی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» ، ۱۷میلیون یمنی به آب شرب بهداشتی دسترسی ندارند و از این وضعیت رنج می‌برند. 

صلیب سرخ جهانی افزود: ما باید بیش از هر زمان دیگری اهمیت تامین آب سالم آشامیدنی و رساندن آن به شهروندان یمنی با توجه به خطر گسترش ویروس کرونا در این کشور را درک کنیم. 

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی اضافه کرد: از مجموع ۲۹ میلیون نفر جمعیت یمن بیش از ۱۷ میلیون نفر از آن‌ها به آب آشامیدنی بهداشتی و لوله‌کشی دسترسی ندارند. 

دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل نیز دیروز هشدار داد که ویروس کرونا احتمالا در یمن انتشار یافته، بدون آنکه مقامات این کشور بتوانند آن را شناسایی کنند. 

وضعیت بهداشت در یمن به دلیل جنگ شش ساله تحمیل شده از سوی عربستان و امارات علیه این کشور بشدت رو به وخامت گذاشته است و همین امر باعث شده تا سازمان‌های امدادرسان بارها نسبت به پیامدهای وخیم ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین سایر بیماری‌های واگیردار همچون مالاریا در این کشور هشدار بدهند. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند