براساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش میانگین نرخ سکه طرح قدیم در سال ۹۷ معادل سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که این عدد در سال ۹۸ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و به این ترتیب رشدی حدودا ۳۴ درصدی را تجربه کرده است.

میانگین نرخ سکه طرح جدید نیز از سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ رسیده و به این ترتیب حدودا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

در شرایطی که در سال ۹۷ قیمت دلار و یورو در بازار افزایشی قابل توجه را به ثبت رسانده بود؛ این نرخ رشد در سال ۹۸ به شکلی قابل توجه کاهش یافته است.

براساس برآوردهای صورت گرفته میانگین نرخ دلار در سال ۹۷، ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان تخمین زده می‌شود که این عدد در سال گذشته به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و به این ترتیب افزایشی کمتر از ۲۰ درصد را ثبت کرده است. نرخ یورو نیز از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در سال ۹۷ به ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان در سال ۹۸ رسیده و افزایشی کمتر از ۱۵ درصد داشته‌ است.

در حوزه مسکن افزایش قیمت بیشتری به چشم می‌خورد. طبق آمارها میانگین نرخ هر متر واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۹۷ حدودا هشت میلیون تومان بوده که این عدد در سال ۹۸ از مرز ۱۳ میلیون تومان عبور کرده و به این ترتیب افزایش قیمت ۶۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

در حوزه بازار بورس مقایسه میان دو سال گذشته نشان می‌دهد که از نظر ارزش سهام معامله شده بورس در سال ۹۸ افزایش ۲۳۲ درصدی و از نظر تعداد سهام معامله شده افزایش ۱۱۲ درصدی را تجربه کرده و به این ترتیب پربازده‌ترین بازار ایران در سال ۹۸ برای سرمایه‌گذاران بوده است.

براساس اعلام اتاق تهران نرخ تورم در سال ۹۸ میانگین رشد حدودا ۳۵ درصدی داشته که این عدد در میان خانوارهای روستایی بیشتر از خانوارهای شهری بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند