ترامپ در دوره کلیدی مقابله با کرونا هشدار به جنگ با ایران داده است. او چهارشنبه در توئیتر نوشت به نیروی دریایی آمریکا دستور داده است به «مزاحمت» قایق‎های سپاه پاسداران ایران پاسخ دهند و به آنها شلیک کنند.

رسانه‌ها متعقدند ترامپ به دو دلیل این هشدار جنگی را داده است: یک، ادعای نیروی دریایی آمریکا در مورد «مزاحمت» 11 قایق تندروی سپاه پاسداران ایران برای یک ناوگان آمریکایی در هفته گذشته و دو، پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران در روز 3 اردیبهشت.

دولت آمریکا با توجه به انفجار کرونا در کشور و ناتوانی از مهار آن، پیوسته از حیله‎ها و ترفندهای گوناگون برای شانه‎ خالی کردن از زیر بار مسئولیت استفاده کرده و تلاش می‎کند تقصیرها را به گردن عواملی نظیر چین، سازمان بهداشت جهانی، حزب دموکرات، اوباما، رسانه ها و فرمانداران ایالات بیاندازد.

ایران هدف جدید ترامپ برای مسوولیت گریزی است. برخی تحلیلگران بر آنند بهترین راه برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی آغاز یک جنگ است. به عقیده برخی از کاربران شبکه‎های اجتماعی اکنون ترامپ بیش از هر زمان دیگری به یک جنگ نیاز دارد و بهترین گزینه آغاز جنگ برای او نیز هیچ کشوری نمی‎تواند باشد به جز ایران.

اما آیا ترامپ واقعا به دنبال آغاز یک جنگ است؟ خیر. او تاجر است و جنگ به خاطر هزینه و تلفات جانی تجارت خوبی برای او نیست.

اما دستور ترامپ نیروی دریایی آمریکا را سرگردان کرده است. اگر آنها به قایق‎های ایرانی شلیک کنند، ایران حتما واکنش نشان خواهد که ممکن است منجر به جنگ شود اما حمله نکردن نیز به معنای رد دستور رئیس جمهور است که تمسخر ایرانی‎ها را به دنبال خواهد داشت.

نیروی دریایی آمریکا این گونه دستور ترامپ را تعبیر کرده‎اند که ترامپ به ایران هشدار داده است اما به دنبال تغییر شرایط فعلی برای آغاز یک جنگ نیست. به عبارت دیگر، رئیس جمهور فقط هشدار داده است و نیروی دریایی کار خودش را می‌کند.

در سوی دیگر ایران نیز این فرمان ترامپ را جدی نگرفته است. ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، می‌گوید: «اگر آمریکایی‌ها خیلی هنر و عرضه دارند نیروهای خود را در منطقه غرب آسیا از کرونا نجات دهند». او گفته که ایالات متحده نیروهای نظامی خود را «مانند بسیجیان و نیروهای مسلح ایران که امروز به کمک مردم خود شتافته‌اند به آمریکا ببرد تا مردم‌شان را از از بحران عظیمی که برای این کشور ایجاد شده نجات دهند».

معلوم است ایران قصد ندارد وارد دام پهن شده از سوی ترامپ شود و واکنش خویشتندارانه و مسئولانه‎ای به فرمان او نشان داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند