دکتر علی صفوی نائینی، متخصص گوش و حلق و بینی درباره ارتباط بین ویروس کرونا و اختلالات بویایی با اشاره به مشاهده افزایش اختلالات بویایی همزمان با شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: به دنبال افزایش مراجعه بیماران به متخصصان گوش و حلق و بینی، در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری توسط گروه گوش و حلق و بینی مطالعه‌‌ای درباره اختلالات بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ انجام شد که نتیجه این بررسی نشان داد از هر سه بیمار مبتلا به کرونا یک نفر دچار اختلالات بویایی است؛ این در حالی است که طبق گزارش محققان چینی این عارضه فقط در پنج درصد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور چین دیده می‌‌شود.

وی سن بیشتر افرادی که دچار اختلالات بویایی شده‌‌اند را متناسب با سن بیشتر مراجعان عنوان و تصریح کرد: اختلالات بویایی در سنین حدود 50 سال، بیشتر از سایر افراد است.

این متخصص با بیان اینکه تعداد مبتلایان به اختلالات بویایی در بین زنان و مردان تفاوت معناداری با یکدیگر ندارد، توضیح داد: از هر سه نفری که دچار اختلالات بویایی هستند، یک نفر قبل از بروز سایر علائم کرونا از جمله تنگی نفس و تب، دچار این عارضه شده است.

وی ادامه داد: از هر سه نفر که دچار اختلالات بویایی هستند یک نفر همزمان با سایر علائم کرونا و یک نفر بعد از سایر علائم دچار این اختلال شده است.

صفوی با بیان اینکه از هر چهار نفر بیمار مبتلا به کرونا یک نفر اختلال چشایی دارد، اضافه کرد: البته طبق نتایج این مطالعه، رابطه‌‌ای بین شدت بیماری در فرد مبتلا با اختلالات بویایی و چشایی ثابت نشده است.

سردرد؛ علامت کمتر شناخته کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در بین 20 درصد افراد مبتلا به کرونا، نخستین علامت اختلالات بویایی است گفت: در این مطالعه، رابطه معنا داری بین اختلالات بویایی و شدت بیماری مشاهده نشده است، اما بخشی از مبتلایان همزمان با اختلال بویایی دچار سردرد نیز بوده‌‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده، علائم التهابی مخاط بینی در بین بیماران کرونایی دارای اختلال بویایی چندان چشمگیر نیست، توضیح داد: این بدان معناست که علت اختلال بویایی در این افراد، گرفتاری عصب بویایی است.

صفوی با بیان اینکه به احتمال زیاد اختلالات بویایی ناشی از کووید 19 برگشت پذیر است، تصریح کرد: حس بویایی درصد چشمگیری از افراد مورد مطالعه بعد از بهبود بیماری بازگشت پیدا کرده است.

وی در پایان تاکید کرد: در دوران اپیدمی اگر مردم دچار اختلالات بویایی شوند، حتی اگر در روزهای نخست دچار تب و تنگی نفس نیستند باید احتمال ابتلا به کرونا را در نظر بگیرند و تماس با اطرافیان خود را به حداقل برسانند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند