آلبین کورتی، نخست‌وزیر کوزوو گفت: ریچارد گرنل، نماینده ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات بین کوزوو و صربستان نقش مهمی در «تجزیه حزب نخست وزیر» و هم چنین دوپارگی حزب ائتلافی با نخست وزیر در کوزوو داشته است.

کورتی که در یک کنفرانس خبری آنلاین شرکت داشت، گفت: دلیل سرنگونی دولت من تنها به این دلیل بود که فرستاده آمریکا، گرنل، برای امضای قرارداد توافق بین کوزوو با صربستان عجله دارد؛ قراردادی که به اعتقاد من به شدت مضر است، زیرا یک مبادله‌ای سرزمینی است.

آلبین کورتی در این کنفرانس خبری تاکید کرد که ریچارد گرنل بجای «مفاد و متن قرارداد بین صربستان و کوزوو تنها به امضای پای این قرارداد» اهمیت می داده است. سرپرست دولت در کوزوو، آمریکا را متهم کرد که سعی داشته «کنترل روند مذاکرات را در دستان خود بگیرد.»

نخست وزیر موقت کوزوو گفت که در قرارداد مرزی با صربستان، که مورد نظر آمریکا است، این کشور تازه استقلال یافته سرزمین هایی را از دست می دهد.

آلبین کورتی رهبر حزب Vetëvendosje، حزب سوسیال دموکرات و ملی گرای کوزوو است.

دولت کوزوو به رهبری آلبین کورتی، تنها پس از 50 روز، ۲۶ ماه مارس گذشته با رای عدم اعتماد پارلمان سقوط کرد. کورتی تا تعیین نخست وزیر جدید، سرپرستی دولت را با عنوان نخست وزیر موقت عهده دار است.

حزب راست میانه LDK پس از چند هفته تنش با «آلبین کورتی» نخست وزیر وقت کوزوو، طرحی را برای عدم رأی اعتماد به پارلمان برد که سرانجام به سقوط دولت ائتلافی منجر شد.

تلاش‌های احزاب مخالف دولت برای برگزاری جلسه استیضاح دولت و رای عدم اعتماد زمانی آغاز شد که آلبین کورتی، در مقام نخست وزیر، یکی از وزرای نزدیک به هیات آمریکایی را از کار برکنار کرد. منتقدان اعلام کردند که نخست وزیر روابط کشور با آمریکا را به مخاطره می اندازد.

در پاسخ به سوال خبرگزاری آسوشیتدپرس سخنگوی ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان و فرستاده ایالات متحده در مذاکرات صربستان و کوزوو، به سخنان البین کورتی واکنش تازه‌ای نشان نداد و تنها به توئیت‌های گرنل اشاره کرد که در آن این مقام آمریکایی هرگونه مذاکره درباره مبادله سرزمینی را نقض می‌کند.

استقلال کوزوو هیچ گاه از سوی صربستان به رسمیت شناخته نشده است و صربستان آن را بخشی از خاک خود می‌داند. کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی از صربستان اعلام استقلال کرد. بیش از ۱۱۰ کشور جهان این کشور را برسمیت شناخته‌اند.

کوزوو منطقه‌ای است با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت که عمدتا آلبانیایی‌تبار و مسلمان هستند. ترک‌های عثمانی اوایل قرن ۲۰ این ناحیه را جدا کردند، هرچند بعدتر مالکیت منطقه بار دیگر به صربستان بازگشت. در کوزوو همچنین اقلیت صرب‌تباری حضور دارند که در شمال این منطقه و در نزدیکی مرز با صربستان زندگی می‌کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند