علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره مشکلات این حوزه گفت: شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در حال وارد کردن ضربات سختی بر پیکره اقتصاد و صنعت گردشگری است، صنعت سفر و گردشگری یک فعالیت مهم اقتصادی در بسیاری از کشورها در سراسر جهان محسوب می‌شود.

او اضافه کرد: این صنعت یکی از صنایع رو به رشد است که تأثیر اقتصادی بالقوه و بالفعل آن بر اقتصاد کشورها از جمله تولید، مصرف، سرمایه‌گذاری و اشتغال مشهود است؛ کشورمان نیز با توجه به دارا بودن جاذبه‌های توریستی، ظرفیت و پتانسیل زیادی برای جذب گردشگر دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای که در چند سال اخیر برای رونق گردشگری داخلی و افزایش گردشگران خارجی در این وزارتخانه با سرمایه‌گذاری‌های مختلفی که توسط بخش خصوصی انجام‌ شده است، خوشبختانه شاهد رشد این صنعت بودیم اما متأسفانه ویروس کرونا موجب شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران که اکنون موقع بهره‌برداری آن‌ها بود با تعطیلی مراکز و تأسیسات گردشگری خود آسیب زیادی ببینند.

مونسان گفت: اگر اعتبار 38 هزار میلیارد ریالی برای جبران بخش‌هایی از این آسیب‌ها را که به دلیل شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاده، اختصاص نیابد با اثرات جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهیم بود و شاهد بیکاری بیشتر و درآمد اقتصادی کمتر خواهیم شد.

وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه‌ریزی‌های گوناگونی را برای رونق دوباره صنعت گردشگری و سفر انجام داده است اما بدون تخصیص اعتبار نمی‌توان بخش‌های آسیب‌دیده از این صنعت را سرپا و زنده نگهداشت.

او اظهار کرد: صاحبان مراکز و تأسیسات گردشگری در این شرایط به وجود آمده علاقه‌ای به تعدیل نیروهای خود ندارند، اما ممکن است در صورت تخصیص پیدا نکردن اعتبار مجبور شوند بسیاری از نیروهای خود را اخراج کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: امیدواریم هر چه زودتر این 38 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شود تا از همین حالا تأسیسات گردشگری بتوانند برنامه‌ریزی لازم را برای رونق دوباره این صنعت و اشتغال‌زایی بیشتر انجام دهند.

هیئت دولت 750 هزار ریال تسهیلات بانکی با نرخ 12 درصد برای جبران خسارت تحمیل شده از شیوع ویروس کرونا به شرط حفظ مشاغل، اختصاص داده که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با برآورد اولیه از میزان زیان وارد شده، 38 هزار میلیارد ریال درخواست کرده است که 5 درصد از کل آن تسهیلات را شامل می‌شود.

معاون سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفته است که مبلغ درخواستی این وزارتخانه هنوز تایید و تصویب نشده است و این احتمال که رقمی کمتر از آنچه مطالبه شده تصویب شود، وجود دارد؛ این در حالی است که زیان مالی فقط 2 بخش هتل (2050 واحد) و دفاتر خدمات مسافرتی (3500 واحد)  حدود 40 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند