برای شاد بودن در دوران قرنطینه نیازی نیست به ابزار گران قیمت یا تجهیزات خاصی دسترسی داشته باشید. کافی است کمی خلاق باشید و البته ترجیحا به اینترنت نیز دسترسی داشته باشید. فارغ از کتاب خواندن، فیلم دیدن یا گوش دادن به موسیقی این ۵ روش را نیز امتحان کنید:

یک پروژه هنری خانوادگی ایجاد کنید

فرقی نمی‌کند که با افراد مسن زندگی می‌کنید یا بچه ها. در هر شرایطی می‌توانید با شاد کردن کودک درون خود، به شادی و رضایت خود کمک کنید. می‌توانید با هر ابزاری یک پروژه هنری خلق کنید، از آبرنگ و رنگ انگشتی تا حتی نمایش عروسکی با عروسک‌های فرزند کوچکتان، می‌توانید از مراحل کار عکس و فیلم تهیه کنید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. حتی می‌توانید یک نمایشنامه کوتاه خانوادگی اجرا کنید. خلق یک اثر هنری به شادی و عزت نفس همه اعضای خانواده کمک می‌کند.

از سالمندان برای ساخت کاردستی دعوت کنید

سالمندان را دست کم نگیرید. از آن‌ها دعوت کنید در کنار شما و بچه‌ها کاردستی بسازند. از تکمیل یک پازل تا ساخت یک ماکت مقوایی می‌تواند برای همه اعضای خانواده و به ویژه افراد کهنسال جذاب باشد. جالب است بدانید ساخت کاردستی نه تنها به روحیه کهنسالان کمک می‌کند، بلکه حتی شما و بچه‌ها نیز با دیدن مهارت‌های آنان حس بهتری خواهید داشت. بهتر است تصاویر این کاردستی‌ها را نیز برای تشویق اعضای خانواده ثبت کرده و در صورت تمایلشان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

یک کتاب دستور العمل خانوادگی ایجاد کنید

از اعضای خانواده و خویشاوندان خود دعوت کنید (البته مجازی) تا در این مدت یک کتاب دستورالعمل خانوادگی بنویسید. مثلا یک کتاب آشپزی، یا کتاب دستورالعمل‌های خانه داری، بچه داری، مکانیکی، فوت و فن‌های نظافت و ... این کار می‌تواند شما و ده‌ها نفر دیگر از نزدیکانتان را حداقل برای دقایقی مشغول و سرگرم کند. در ضمن باعث می‌شود ذهنتان خلاق‌تر کار کند. سپس می‌توانید این دستورالعمل‌ها را تایپ کرده و به کل پی دی اف برای همه ایمیل کنید.

بازی کنید

فرقی نمی‌کند بازی‌های حضوری در خانه را امتحان می‌کنید یا با دیگران آنلاین بازی می‌کنید. اما جالب است بدانید بازی‌ها نقشی به شدت موثر در بهداشت روانی شما در دوران قرنطینه ایفا می‌کنند. در بازی‌های انلاین می‌توانید گروهی بازی کنید یا لیگ حرفه‌ای راه بیندازید و قرار بگذارید هر روز تعداد مشخصی مرحله را پشت سر بگذارید. هیجان و ترشح آدرنالین و اندروفین باعث شادی و آرامش و رضایت شما می‌شود.

با هم در یک پروژه یادگیری مشترک شرکت کنید

یکی از مهمترین توصیه‌های روانشناسان به شما این است که یادگیری را فراموش نکنید. قرار نیست در این ایام مشغول آموزش ریاضی و فیزیک شوید (گرچه در صورت علاقه این روش هم می‌تواند جذاب باشد)، اما می‌توانید نواختن موسیقی، پختن غذا‌های جدید، یوگا، حرکات ورزشی، زبان خارجی و ... را امتحان کنید. توصیه می‌شود این کار را با همراهی یک دوست، همسر، والدین و ... شروع کنید تا در رقابت با یکدیگر با هیجان بیشتری بیاموزید. این روز‌ها کلاس‌های آنلاین رایگان و غیر رایگان متعددی آماده اموزش به شما هستند، کافیست امتحان کنید.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند