این بدان معناست که هر دو جام جهانی فوتبال در رده باشگاهی و ملی در یک سال برگزار خواهند شد. دوره جدید جام جهانی باشگاه‌ها که فیفا تغییراتی در شیوه برگزاری و تعداد تیم‌های حاضر در آن اعمال کرده است، قرار بود تابستان سال ۲۰۲۱ در چین برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا و به تبع آن تعلیق مسابقات فوتبال و به تعویق افتادن تورنمنت‌هایی مانند یورو ۲۰۲۰، کوپا آمه‌ریکای ۲۰۲۰ و المپیک ۲۰۲۰ به سال آینده، فیفا برای جلوگیری از تداخل زمانی جام جهانی باشگاه‌ها با این تورنمنت‌ها محبور شد، زمان دیگری را برای برگزاری آن در نظر بگیرد.

فیفا هنوز به صورت رسمی تاریخ جدید را اعلام نکرده اما طبق اعلام نشریه آس، جام جهانی باشگاه‌ها در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد و فدراسیون جهانی فوتبال هم به زودی این خبر را اعلام رسمی می‌کند. با توجه به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در فصل پاییز، فیفا این امکان را دارد که نسخه باشگاهی جام جهانی را در فصل تابستان برگزار کند. مکان برگزاری مسابقات اما تغییر نکرده و همچنان قرار است که چین میزبان این مسابقات باشد.

این اولین دوره از جام جهانی باشگاه‌ها خواهد بود که با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. در شیوه فعلی برگزاری این مسابقات، ۷ تیم شامل قهرمان باشگاه‌های اروپا، آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف)، قهرمان اقیانوسیه و نماینده کشور میزبان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. دوره جدید جام جهانی باشگاه‌ها به سبک جام جهانی ملی هر ۴ سال یک مرتبه برگزار می‌شود اما به دلیل شرایط پیش آمده دوره دوم آن قرار است تابستان سال ۲۰۲۵ یعنی یک سال پیش از جام جهانی ۲۰۲۶ آمریکا، مکزیک و کانادا برگزار شود. این رقابت‌ها در قالب هشت گروه سه تیمی برگزار می‌شود که از هر گروه یک تیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند