رویترز گزارش داد، در یک سال گذشته بعد از آن که نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه حملاتشان برای بازپس‌گیری آخرین مناطق تحت کنترل شورشیان را بعد از ۹ سال جنگ در این کشور تشدید کردند، نزدیک به یک میلیون سوری شروع به فرار از ادلب و مناطق حومه ای آن در حوزه شمال غرب سوریه کردند.

 با این حال از ماه مارس و از زمانی که ترکیه به عنوان حامی برخی از گروه‌های مخالف دولت سوریه، با روسیه به عنوان حامی دمشق به یک آتش‌بس دست پیدا کرد درگیری‌ها در این حوزه فروکش کرده اند.

هنوز هیچگونه مورد مثبت ابتلای به کروناویروس جدید در شمال غرب سوریه گزارش نشده است اما پزشکان نگران هستند که از بین رفتن زیرساخت‌های پزشکی این منطقه و وجود کمپ‌های پرجمعیت آوارگان در نزدیکی آن سبب شود که هرگونه شیوع بیماری در آنجا سریعاً تبدیل به یک فاجعه انسانی شود.

 با ادامه آتش بس آزمایشی مذکور، آوارگان سوری در حال سنجش انتخاب هایی دشوار هستند؛ آنها یا باید در کمپ‌های  مملو از جمعیت و  بدون خدمات کافی که ممکن است هر گونه شیوع ویروس در آن را مرگبار سازد، بمانند و یا به خانه هایشان که همچنان در خطر گرفتار شدن در دور جدید خشونت‌ها و درگیری‌ها هستند، برگردند.

روز یکشنبه خانواده‌های آوارگانی که چند ماه پیش سکونت‌گاه‌های خود را به جهت فرار از حملات هوایی ترک کرده بودند، به روند بازگشتشان ادامه دادند و کامیون ها و وانت های مملو از لوازم خانگی و تُشک‌ها،  جاده‌ای که از استان ادلب گذشته و به سمت جنوب میرود را شلوغ ساختند.

یک آژانس امدادرسان فعال در شمال غرب سوریه به نام گروه هماهنگی پاسخ سوریه اعلام کرد، تعداد ۱۰۳ هزار و ۴۵۹ سوری از زمان برقراری آتش بس به شهرهایشان در  مناطق حومه ای حلب و ادلب بازگشته‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند