گاردین گزارش داد، "نیوزیلند" کشور جزیره ای در حوزه  اقیانوسیه مدیریت خوبی برای مهار کرونا در پیش گرفت و حالا با کاهش شیب ابتلا و تنها ۲ مورد مرگ و میر در حال نزدیک شدن به بستن پرونده کرونا در این کشور است.

 نیوزیلند از همان روزهای اول تشخیص ورود ویروس کرونا به این کشور یک قرنطینه سفت و سخت ۱ ماهه را در دستور کار قرار داد و حالا در حالی که هنوز کمتر از ۲ هفته به پایان مهلت این قرنطینه دارد موارد جدید ابتلا در این کشور برای چهارمین روز متوالی شاهد کاهش است.

امروز (جمعه) در نیوزیلند تنها ۴۴ مورد جدید ابتلا  گزارش شد و تاکنون از ۱۲۸۳ مورد تشخیص داده شده در این کشور ۵ میلیونی تنها ۲ نفر درگذشته‌اند که هر دو مورد افراد سالمند دارای بیماریهای زمینه‌ای بوده‌اند.

"جسیندا آردرن" نخست وییر نیوزیلند از همان ابتدای اعلام تشخیص حدود ۱۰۰ مورد بیمار کرونایی از تاریخ ۲۵ مارس در این کشور به مدت ۴ هفته قرنطینه و منع رفت و آمد وضع کرد. او تاکید کرد در صورت عدم کنترل و مهار بیماری در طی این مدت ۴ هفته این مدت تمدید خواهد شد.

آردرن دیروز در سخنانی ضمن اعلام اینکه استراتژی سرکوب با کرونا ویروس با موفقیت به پیش می رود هشدار داد اگر قرنطینه زودتر از موعد برداشته شود شاهد عقبگرد خواهند بود. او گفت ۴ هفته حداقل زمان قرنطینه است و اگر لازم باشد طول مدت قرنطینه افزایش هم خواهد داشت.

قوانین سفت و سخت قرنطینه حتی دامن وزیر بهداشت نیوزیلند را نیز گرفت و "دیوید کلارک" وزیر بهداشت که سه‌شنبه گذشته به همراه خانواده‌اش برای تفریح ساحلی به ۲۰ کیلومتری منزلش رفته بود، مجبور به عذرخواهی و استعفا شد، اما خانم آردرن اعلام کرد به دلیل اینکه این کشور در میانه بحران مبارزه با کرونا قرار دارد او استعفای کلارک را نمی‌پذیرد اما برای تنبیه رتبه او را در کابینه تنزل می‌دهد. نخست وزیر نیوزیلند تاکید کرد اگر این کشور در شرایط عادی بود حتما وزیر بهداشت برکنار می‌شد اما شرایط کنونی عادی نیست و جابجایی وزیر بهداشت در شرایط کنونی به صلاح نیست.

با گذشت بیش از ۲ هفته از وضع قرنطینه آمارها حاکی از شیب نزولی بیماری در نیوزیلند است و به همین خاطر گروهی از ناظران و مقامات که احیای اقتصاد نیوزیلند را در نظر دارند از نخست وزیر خواسته اند به قرنطینه زودتر از موعد پایان دهند اما جسیندا آردن دیروز (پنج شنبه) در سخنرانی فیسبوکی از داخل قرنطینه خانگی تاکید کرد قرنطینه زودتر از موعد خاتمه نخواهد یافت بلکه ممکن است حتی برای دو هفته دیگر تمدید شود.

پیام فیسبوکی جسیندا آردرن از قرنطینه خانگی

خانم نخست وزیر، موفق در مهار بحران کرونا

دولت نیوزیلند استراتژی خود برای مبارزه با کرونا را نه تنها مهار این ویروس بلکه "نابودی" آن قرار داده است.

بر اساس گزارش دیروز (پنج شنبه) شبکه خبری سی‌ان‌ان، در نیوزیلند با وجود تشخیص ابتلای قطعی حدود 1300 نفر به بیماری "کووید 19" اما تنها از این تعداد 14 نفر با شرایط وخیم در بیمارستان بستری هستند و بیش از 317 نفر به سلامت از بیماری عبور کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
43 نفر این پست را پسندیده اند