سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در جلسه علنی امروز مجلس گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند اجرای برجام در مقطع زمانی ۲۶ تیرماه ۹۶ تا ۲۶ تیرماه ۹۷ را قرائت کرد.

نماینده مردم ورامی، گفت: گزارش شش ماهه چهارم و پنجم از اجرای برجام در اجرای تبصره یک قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، مصوب ۲۱ مهرماه ۹۴ مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی در کمیسیون امنیت آماده ارائه در صحن علنی شد.

وی افزود: برجام در تیرماه ۹۴ با مشارکت ایران و ۵ عضو دائمی شورای امنیت به اضافه آلمان موسوم به ۱+۵ مورد توافق قرار گرفت و پس از تصویب در مجلس، بررسی توسط شورای عالی امنیت ملی و موافقت مشروط مقام معظم رهبری، در ۲۶ دی ۹۴ اجرا شد.

نقوی حسینی در ادامه با یادآوری ارائه سه فقره گزارش شش ماهه در گذشته، عنوان کرد: در این گزارش ها اقدامات ایران و ۱+۵ ، وضعیت تحریم ها در دوره اجرایی شدن برجام، موارد بدعهدی، کارشکنی و نقض برجام توسط آمریکا از زمان شروع برجام تشریح شد و اکنون گزارش شش ماهه چهارم و پنجم آماده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه به موارد این گزارش اشاره کرد و گفت: مبانی و منابع گزارش، اجرای تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، مواضع و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، تحولات انجام شده در حوزه تحریم ها، موارد بدعهدی، نقض برجام و خروج آمریکا از برجام، مواضع، اقدامات و پیگیری های دولت جمهوری اسلامی ایران، مواضع و اقدامات اتحادیه اروپا، استمرار فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و پیشنهادات کمیسیون از جمله بخش های این گزارش است.

بخش‌های مهم این گزارش به نقل از خانه ملت،فارس و ایسنا از این قرار است: 

* ایران اطلاعات ساخت پیشران‌های هسته‌ای خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است.

* با اجرای برجام بخش قابل توجهی از تحریم‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، حمل‌ونقل، بیمه، مالی و بانکی، بهداشت و درمان، آب و برق، دامداری و کشاورزی، شیلات و طیور، صنعت و تجارت، محیط زیست و همچنین ارتباطات، اطلاعات و فناوری تعلیق شد که بعد از خروج آمریکا از برجام این تعلیق لغو شد.

* ارتباط مالی و بانکی ایران با شبکه بین‌المللی، پولی و بانکی قبل از خروج آمریکا از برجام گسترده بود و حتی با هند، چین، اتریش و دانمارک قرارداد تأمین منابع مالی منعقد شده بود که بعد از خروج آمریکا از برجام کارشکنی‌ها منجر به جلوگیری از انعقاد قرارداد پولی، بانکی و مالی شد. 

* بر اساس برجام تعداد ۲۳۸ شخص و نهاد ایرانی بیش از ۵ سال دیگر در تحریم‌های سه‌گانه سازمان ملل باقی ماندند. 

* با گذشت سه سال از اجرای برجام طرف‌های ۵+۱ تعهدات خود را در قبال ایران انجام ندادند و عملاً جمهوری اسلامی نتوانست از ثمرات تعلیق تحریم‌های پولی، بانکی و مالی استفاده کند.

* عدم تصویب برجام در سنای آمریکا و معلق و مشروط کردن رفع تحریم‌ها به تائید هر سه ماه یک بار رئیس‌جمهور آمریکا با روی کار آمدن ترامپ و نگاه منفی و افراطی وی به برجام و مواضع شدید ضد برجامی او، تردید و نگرانی نظام بانکی کشور را چند برابر کرد و روابط بانکی آنان با جمهوری اسلامی ایران کندتر شد. همچنین سایه تحریم‌ها و تهدید در روابط بانکی ایران و جهان تشدید شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند