جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس به بررسی رای اعتماد به کاظم خاوازی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اختصاص یافته بود. طبق آیین نامه داخلی مجلس در جلسه رای اعتماد دو موافق و دو مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه صحبت می کنند، البته نمایندگان موافق و مخالف می توانند نیم یا تمام وقت خود را به نماینده دیگری بدهند. وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ۳۰ دقیقه فرصت ارائه برنامه های خود را دارد و رییس جمهوری(معاون اول رییس جمهوری)  می تواند به مدت یک ساعت از برنامه های وزیر پیشنهادی خود دفاع کند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که امروز به جای رئیس جمهور به پارلمان آمده بود در دفاع از کاظم خاوازی، گفت: از مجلس تشکر می کنم که در این مقطع بسیار حساس کشور جلسات علنی خود را برگزار کرد و به بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی کشاورزی پرداخت.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم بر مشکلات پیش روی کشور در بخش های مختلف غلبه پیدا کنیم و مردم عزیز ایران که گرفتار کرونا هستند سریعتر از این ویروس منحوس نجات پیدا کنند و خداوند به همه گرفتاران شفای عاجل عنایت کند.

جهانگیری با بیان اینکه سال ۹۸ سال بسیار سختی بود، گفت: گرفتاری های متعددی برای جمهوری اسلامی پیش آمد ولی به فضل الهی این سال را با خوبی پشت سر گذاشتیم. با مساله سیل و زلزله درگیر بودیم و تعداد زیادی از استان‌ها گرفتار سیل شدند که بخش قابل توجهی از خسارات بازسازی شده و مابقی هم تکمیل خواهد شد. مساله ترور سردار عزیز و دلاور اسلام سردار سلیمانی رخ داد که حادثه بسیار تلخ و یک جنایت بسیار ضدانسانی بود که آمریکا انجام دادند و قلب ملت ایران و آزادی خواهان جهان را داغدار کرد ولی به فضل الهی ما خونِ پاک این شهید بزرگوار همه مردم را گرد هم جمع کرد و تشییع باشکوه ایشان به آمریکا درس داد تا با ملت بزرگ ایران طور دیگری رفتار کند.سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن جمعی از هموطنانمان در این حادثه همه یکی دیگر از حوادث تلخ سال گذشته بود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: ما هنوز گرفتار این بیماری هستیم و ستاد مقابله با کرونا که با تصویب شورای عالی امنیت ملی شکل گرفته، به طور مکرر و با حضور رئیس جمهور تشکیل جلسه می‌دهد و به دنبال آن است که هر چه سریع‌تر این مشکل را حل و فصل کنیم.

معاون اول روحانی با بیان اینکه ما باید بیماری کرونا را جدی بگیریم، خاطرنشان کرد: باید بدانیم این بحران تبعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جهانی به دنبال خواهد داشت و لازم است دولت، مجلس و نخبگان درباره تبعات کرونا بررسی‌های لازم را انجام داده و برنامه ریزی هایی را در دستور کار خود قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: یکی از مهمترین کارهایی که دولت در دستور کار خودش قرار داد این است که تاب آوری مردم را افزایش دهد به همین منظور تصمیمات اقتصادی خوبی گرفته شد و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی برای این بخش تامین شد. 

وی با اشاره به اذن مقام معظم رهبری برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: همچنین از ۷۵ هزار میلیارد تسهیلاتی که پیش بینی شده است، ۲۵ هزار میلیارد تومان در قالب وام به یارانه بگیران با بازپرداخت دو ساله تخصیص داده می‌شود و همچنین ۵۰ هزار میلیارد تومان هم به بنگاه‌هایی که تعطیل شده اند داده می‌شود تا بتوانند حقوق کارگران را پرداخت کنند. من امروز جلسه ستاد رفاه را برگزار خواهم کرد که هدف از برگزاری این جلسه، تصمیم گیری درباره این است که از طریق چه اقداماتی اقشار ضعیف جامعه را تحت حمایت قرار دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه در سال ۹۲ کل محصولات کشاورزی کشور ۹۷ میلیون تن بود، گفت: در سال گذشته به ۱۲۵ میلیون تن افزایش پیدا کرد و با حمایت‌های مقام معظم رهبری در محور غرب کشور تا خوزستان مهمترین طرح‌هایی که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بود با ۸ میلیارد دلار منابع ارزی صندوق توسعه ملی اجرایی شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در سیستان و بلوچستان برای اولین بار طرح بزرگ ۴۶ هزار هکتار با حمایت مجلس شورای اسلامی و حمایت رهبر معظم انقلاب اجرایی شد، خاطرنشان کرد: منابع مورد نیاز برای کشاورزی پایدار اختصاص یافت، در خوزستان و ایلام طرحی که از سال ۷۲ و ۷۳ در سفر مقام معظم رهبری وعده داده شده بود اجرا شد تا الان بیش از ۳۰۰ هزار هکتار اجرایی شده است و بازدهی بخش کشاورزی در این استان‌ها به شدت افزایش یافته است.

جهانگیری تصریح کرد: علیرغم سیل خوزستان در سال گذشته بیشترین خرید تضمینی گندم را از این استان داشتیم به دلیل اینکه بهره وری اراضی استان افزایش یافته است، علاوه بر این طرح‌های گسترده‌ای در بخش گلخانه‌ای اجرا شد و از ۸.۸ هزار هکتار به حدود ۱۷.۴ هزار هکتار کشت گلخانه‌ای افزایش یافت. این کشت بر اساس سیاست‌های دولت با آب کمتر محصولات بیشتری را تولید می‌کند.ر زمینه تأمین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی، تراز تجاری خارجی بخش کشاورزی در سال ۹۲ منفی ۸ میلیارد دلار بود  که به منفی ۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی گفت: مجموعه نیروی کاردان و توانا در بخش کشاورزی در حال خدمت هستند و اینجا جا دارد تشکر دولت از برادر عزیز و جهادی خودمان مهندس حجتی که سهم بسیار مهمی در دوران مسئولیت خود در وزارت کشاورزی داشت را اعلام کنم.

جهانگیری ادامه داد: خاوازی نیروی خودساخته و توانمند است که در خانواده متدین و در روستا بزرگ شده و همه سطوح مدیریتی را طی کرده است. در دوران مدیرکلی خودش یکی از طرح‌های ترویجی کشور را انجام داده است. امروز به عنوان معاون تحقیقات، بزرگترین پروژه‌های تحقیقاتی کشور را انجام داده است.

وی با تاکید بر ظرفیت بزرگ بخش کشاورزی، گفت: مدیر علمی و دانشمند مانند آقای خاوازی که از سطوح پایین مدیریتی کار خود را شروع کرده است می‌تواند با پشتوانه علمی و اجرایی بخش کشاورزی کشور را رشد و توسعه دهد. از مهمترین ویژگی خاوازی این است که انتخاب وی با استقبال بخش کشاورزی مواجه شد. زیرا از بدنه وزارت جهاد کشاورزی است.

جهانگیری با تاکید بر لزوم حمایت از روستاها، گفت: به دلالیلی برای انتخاب وزیر جهاد کشاورزی تأخیری رخ داد؛ دولت علیرغم همه مشکلات قبول کرد قیمت خرید تضمینی گندم را از ۲۲۰۰ به ۲,۵۰۰ تومان افزایش دهد که این اقدام موجب خوشحالی کشاورزان شد یکی از افرادی که در افزایش قیمت گندم مؤثر بود آقای خاوازی بود.

وی گفت: در فصل برداشت محصول با مشکلات کرونایی مواجه هستیم و مردم هم گرفتار هستند، در آستانه تغییر مجلس شورای اسلامی نیز قرار داریم لذا از نمایندگان خواهش می‌کنم با رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی کشاورزی موافقت کنند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مطمئن باشید با حمایت و پشتیبانی مجلس خاوازی به عنوان فردی که به مسائل سیاسی، جناحی و جریانی وابستگی ندارد می‌تواند مسئولیت خود را به خوبی اجرایی کند.مجلس دهم تعامل بسیار خوبی با دولت داشت به همین جهت از تک تک شما نمایندگان تشکر می‌کنم. ان شا الله مملکت از خدمات شما در پست‌های دیگری استفاده می‌کند؛ امیدواریم بتوانیم باز هم شاهد تعامل جدی دولت و مجلس باشیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند