محمد علی وکیلی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۰ فروردین) قوه مقننه و در موافقت با برنامه های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، گفت: امروز اهمیت غذا برای کشوری که داعیه استقال دارد برکسی پوشیده نیست، امروز قفسه های پر سوپرمارکت ها در بحران کرونا نشان از این است که دیگران در حوزه کشاورزی نیز در سال های گذشته زحمت کشیده اند.

وی با تاکید براینکه در بحران کرونا بخش کشاورزی کم ترین آسیب ها دیده است، ادامه داد:امروز با وجود بحران خدمات و صنعت آسیب دیده اند، اما  بخش کشاورزی نقطه اتکا امنیت در بحران ها است. اگرچه به دلیل رویکردهای سنتی با ظرفیت خود فاصله دارد. باید از رویکرد شعاری و سنتی در بخش کشاورزی عبور کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: چون تاکنون وزارت جهاد متصدی عالم و دانشمند نداشت و  با رویکرد علمی فاصله داشته و نتوانسته ظرفیت های خود را فعال کند آقای خاوازی می تواند این کار را انجام دهد.

نماینده تهران در مجلس درباره سوابق اجرایی خاوازی اضافه کرد: وی مدیر مرکز تحقیق کشاورزی بوده  که ۳ هزار عضو علمی دارد ، ره آورد رویکرد بیل و کلنگ در وزارت جهاد تنها هدر رفت ظرفیت های کشور است، مشکل امروز بخش کشاورزی سنتی و بیل کلنگی و نبود یک دانشمند در راس وزارت جهادکشاورزی است.

وکیلی با بیان اینکه مافیا در جهادکشاورزی نیز به مانند برخی از بخشها شکل گرفته است، عنوان کرد : امضاهای طلایی در این وزارت خانه شکل گرفته که رانت به وجود آورده است در زمان حجتی این تارهانیز وجود داشت، خاوازی نیز به دور از تکیه بر احزاب و آقازادگی به بدنه علمی وزارت جهاد راه یافته است و می تواند با رانت مقابله کند.

وی با تاکید براینکه اسناد بالادستی وظایف بخش کشاورزی را مشخص کرده است، ما فردی  را می خواهیم که از رویکرد سنتی عبور کنیم، ادامه داد:اصلاح رانت، حذف پست های زائد و قوانین مزاحم در مجلس آینده دغدغه های است که باید خاوازی آنها را برطرف کند.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه باید به معشیت کشاورزان نیز توجه شود، گفت: کشاورزان  موتور استقلال کشور هستند که باید مورد توجه قرار گیرند، اگر بخش کشاورزی سوده شود، مهاجرت معکوس میشود و روستاهای ما برای بهبود زندگی به شهرها کمک می کنند.

وکیلی اظهار داشت: برنامه های خاوازی براساس مقدورات کشور و متناسب با شرایط کشور تدوین شده و قابل اجرایی شدن است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند