حشمت‌الله فلاحت پیشه در تحلیلی از تحرکات اخیر آمریکا در عراق گفت: آنچه امروز با حضور نظامیان آمریکا در عراق رخ می دهد خلاف قوانین داخلی این کشور و مصلحت مردم است.

وی با اشاره به استقرار سامانه دفاع ضد هوایی پاتریوت آمریکا در عراق افزود: این کار خلاف قوانین داخلی آمریکا است چون در سال ۲۰۱۱ میلادی عراق زیر بار ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور نرفت که به موجب آن رئیس جمهور آمریکا اجازه ندارد نظامیان را در عراق نگه دارد اما ترامپ این کار را به اسم شرایط خاص، مقابله با داعش و این روزها با ادعای مقابله با تهدید ایران انجام می دهد.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه «مردم عراق با استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا مخالف هستند»، گفت: آمریکا این سامانه را با ادعای مقابله با تهدید ایران مستقر کرده است که حتی تهدیدی برای امنیت عراق نیز محسوب می شود و آن ها حساسیت جدی به این موضوع دارند.

وی افزود: استقرار این سامانه این امکان را به آمریکایی ها می دهد که بعد از اقدام علیه ایران بخشی از  نظامیان خود را از اقدام مقابله به مثل ایران مصون نگه دارند. آن ها این سامانه را با ادعای ایجاد امنیت در منطقه مستقر کردند حال اینکه به باور ما امنیت در منطقه تنها با خروج آمریکا حکمفرما می شود، این اقدامات تحریک کننده باعث افزایش تنش بین ایران و آمریکا در کشور ثالث عراق شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در این بین برخی گروه‌های جنگ سالار و کشورهایی که راهبردشان را بر مبنای جنگ تعریف کرده اند، آتش بیار معرکه ایران و آمریکا شده اند، برای اولین بار در تاریخ جنگ های سرد در دنیا عملا این بازیگران ثالث، منافع ملی دو کشور ایران و آمریکا را تهدید می کنند و ترامپ که در پازل آن ها بازی می کند مولفه های نظامی همچون سقوط پهپاد و آسیب های وارده به نظامیان آمریکا در عین الاسد را نادیده گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این تحرکات در سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام می شود، برخی از اطرافیان ترامپ بی میل نیستند موضوع ایران را سوژه انتخاباتی کنند اما تحولات عراق و نزدیکی به جنگ وضعیتی غیرعادی است آن هم در شرایطی که دنیا نیازمند همکاری برای مقابله با کرونا برای کنترل اوضاع است.

فلاحت پیشه در توضیح اقدامات وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه در قبال موضوع آمریکا تحت نظر شورای عالی امنیت ملی اقدام می کند؛ معتقدم باید ضمن حفظ توان دفاعی کشور، از تنش های فزاینده خودداری کرد.

نوری: آمریکا گفته بود مراکز فرهنگی ما را مورد حمله قرار می‌دهد

 

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز گفت: آمریکا اواسط دی ماه گفته بود که مراکز فرهنگی و باستانی ما را مورد حمله قرار می‌دهد. ما نباید منتظر تعلیق یا لغو تحریم‌های آمریکا باشیم.

سید راضی نوری در مورد تأثیر ویروس کرونا بر سیاست بین‌الملل گفت: کارشناسان بیوتروریسم و جنگ‌های میکروبی معتقدند که ویروس کرونا توسط بشر ساخته شده است. بعضی از کشورها مثل چین مانع دست یافتن آمریکا به منافعش بودند. اقتصاد چین، سدی مهم در برابر آمریکا بود و هست.

نماینده مردم شوش در مجلس با اشاره به «تهدید ترامپ به مراکز فرهنگی ایران» گفت: آمریکا اواسط دی ماه گفته بود که مراکز فرهنگی و باستانی ما را مورد حمله قرار می‌دهیم. تحلیل‌گران، حملات میکروبی کرونایی را عامل تعطیلی مراکز فرهنگی ما می‌دانند. همه این حملات، با برنامه است اما خداروشکر دامن خود آنها را گرفته است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: ما نباید انتظار داشته باشیم که کشوری مثل آمریکا دلش به حال ما بسوزد و تحریم‌ها را لغو کند چرا که دشمن قسم‌خورده ماست. دل خوش کردن به لغو تحریم‌ها از سادگی ماست. آمریکا می‌خواهد کشورها را ضعیف نگه دارد پس آنها را زیر فشار خود نگه می‌دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند