کبری شجاعی متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروهاستان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، با بیان اینکه مقالات علمی منتشر شده‌ای در مورد مستعد بودن زنان باردار نسبت به کرونا ویروس وجود ندارد، گفت: هر چند خانم‌های باردار تغییرات ایمونولوژیک و فیزیولوژیکی را تجربه می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را به عفونت‌های تنفسی از جمله کووید ۱۹ حساس کند.

او افزود: طبق موارد گزارشات شده، خانم‌های باردار در مقایسه با دیگر افراد جامعه، در صورت ابتلا به سایر انواع ویروس کرونا مثل سارس (کرونا ویروس سندروم حاد یا SARS-CoV)، مِرس (کروناویروس سندرم تنفسی خاورمیانه MERS-CoV) و سایر عفونت‌های تنفسی نظیر آنفولانزا، عوارض و مرگ و میر بیشتری را پیش رو دارند.

شجاعی بیان کرد: هنوز علم پزشکی در زمینه پیامد‌های نامطلوب ابتلای زنان باردار به کرونا ویروس اطلاعاتی ندارد، اما مواردی مانند سقط و مرده زایی در عفونت‌های قبلی وابسته به کووید ۱۹ مانند سارس و مرس دیده شده اند. همچنین تب بالا در ۳ ماه اول بارداری می‌تواند باعث اختلالات جنینی شدید و نقایص مادرزادی شود.

این متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: بر اساس گزارش موارد محدود، پیامد‌های نامطلوب برای نوزادان مانند زایمانزودرس در مادران مبتلا دیده شده است با این وجود اطمینانی وجود ندارد که این عارضه‌ها قطعا مربوط به کووید ۱۹ باشد و در نوزادان به دنیا آمده عوارضی مشاهده نشده است.

کبری شجاعی تصریح کرد: با توجه به ناشناخته بودن کرونا ویروس جدید و اطلاعات محدود پزشکان ناچار هستیم بر پایه بیماری‌های ویروسی مشابه قبلی عمل کنیم. برای مثال سایر عفونت‌های ویروسی تنفسی در دوران بارداری مثل آنفولانزا می‌تواند با عوارض جنینی مانند وزن کم در زمان تولد و زایمان زودرس همراه باشد، ضمن اینکه زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کمتر از حد طبیعی در اثر ابتلا به سارس و مرس دیده شده است.

او در خصوص نگرانی مادران و اثرات طولانی مدت این بیماری بر روی سلامت نوزادان گفت: در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد اثرات دراز مدت کرونا ویروس بر نوزادان وجود ندارد، ولی در مجموع زایمان زودرس و وزن کم جنین در زمان تولد می‌تواند در آینده سلامت نوزادان را به خطر بیاندازد.

شجاعی افزود: کرونا ویروس جدید در صورت تماس نزدیک با افراد مبتلا به کووید ۱۹ منتقل شده و تصور می‌شود انتقال آن بیشتر به صورت ذرات تنفسی تولید شده هنگام سرفه و عطسه فرد مبتلا است و هنوز موردی از ابتلا به کرونا ویروس از طریق شیرمادر به نوزاد گزارش نشده است.

او ادامه داد: با اطلاعات محدودی که در ارتباط با مادران مبتلا به سارس و مرس داریم، ویروس در شیر مادر وجود نداشته، ولی آنتی بادی آن‌ها در شیر مادر وجود داشته است.

کبری شجاعی بیان داشت: باتوجه به جدید بودن ویروس کرونا و تعداد کم خانم‌های باردار مبتلا، اطلاعات دقیق محدود بوده، اما به دلیل تغییرات سیستم ایمنی و تنفسی در زنان باردار ممکن است علائم بیماری شدید‌تر و موارد بیماری بیشتر از سایرین باشد، چون ذخیره تنفسی در ۳ ماهه سوم کمتر می‌شود طبعا علائم بیماری‌های تنفسی حادتر بوده و این افراد تنگی نفس بیشتری را تجربه خواهند کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند