قرنطینه به تدریج در شهر چینی ووهان به عنوان مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان حذف می‌شود. این روند برای همه ساکنان این شهر به اندازه کافی سریع نیست تا بتوانند مشتاقانه به مراکز خرید و سوپرمارکت‌ها رفته و به داستان پیک‌های ارسالی پایان دهند. از طرفی هجوم ناگهانی بسیاری از مردم به سوپرمارکت‌ها باعث شکل‌گیری صف‌های طولانی در برابر فضای خارجی این فروشگاه‌ها شده است.

به گزارش رویترز، مناطق مختلف شهر ووهان از ابتدای شیوع ویروس با دیوارهای پلاستیکی در ارتفاع 2 متر بسته شده تا فاصله‌گذاری اجتماعی به شدت رعایت شده و مردم در فضایی کاملا ایزوله قرار گیرند. این دیوارهای پلاستیکی باعث شد راه خرید مردم به سوپرمارکت‌ها سخت و طولانی‌تر شده و بسیاری از مردم شهر ووهان به خریدهای کاملا آنلاین متکی شوند.

در  برخی از این محله‌ها، دیوارهای پلاستیکی به سد معبری اساسی برای ساکنان تبدیل شده‌ و کسب‌وکارهای جدیدی را شکل دادند. برخی از مردم قرنطینه از روی این دیوارها مواد غذایی مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.

مردم ووهان در حال خرید و فروش از روی دیوارهای جداکننده قرنطینه- استان هوبی- چین/ عکس:رویترز

دیوارهای پلاستیکی در ووهان

خریداران این سوی دیوارهای پلاستیکی می‌ایستند و تا نگاهی اجمالی به کالاها و اقلام فروشی خرید در آن سوی دیوار بیاندازند. در برخی از مناطق مردم برای تماشای آن سوی دیوار از صندلی یا چهارپایه (چارپایه) استفاده می‌کنند.برخی از این صندلی‌ها با بند و طناب به دیوارها وصل شده‌اند. آنها با صدای بلند با فروشندگان صحبت و قیمت‌ها را چک کرده و پس از آن تلفن همراه خود را درآورده و با اپلیکشین‌های مخصوص پرداخت پول کالای مورد نظر را برای فروشنده واریز می‌کنند تا ریسک آلودگی از طریق پول نقد را کاهش داده و در آخر نیز مواد غذایی را از آنسوی دیوار تحویل بگیرند.

خریداران این سوی دیوار از صندلی برای ارتباط و ارزیابی بهتر جنس استفاده می‌کنند/ عکس:رویترز

خرید مردم ووهان از روی دیوار

یک فروشنده گوشت خوک در آن سوی دیوار در این باره گفت: این دیوارها برای ما خوب شده و فرصتی برای فروش ایجاد کرده است.

فروشندگان آنسوی دیوارهای پلاستیکی با قرادادن اطلاعات اجناس فروشی خود روی تخته‌های کوچک وایت‌برد در سمت مخالف دیوار اجناس و کالاهای خود را به مردم پشت دیوار معرفی می‌کنند. بیشتر مواد فروشی برنج، گوشت، خرچنگ‌های سفارشی و مواد عذایی محلی است.

برخی از سوپرمارکت‌ها در روز چهارشنبه باز شده و تعداد زیادی از مشتریان در برابر آنها صف کشیده‌اند. هر کدام از مشتریان حدود یک‌و‌نیم متر از هم فاصله دارند و شبیه یک مار دور بلوک سوپر مارکت چرخیده‌اند. بسیاری از آنها برای مقابله با ویروس لباس‌هایی شبیه بارانی می‌پوشند. از طرفی شلوغی صف و فضای داخلی مارکت‌ها در شرایط کنونی نگران کننده است.

بسیاری از مردم ووهان برای خرید در برابر سوپرماکت‌ها صف کشیده‌اند /عکس:رویترز

صف طویل برای سوپرمارکت در ووهان

یک مرد 68 ساله که در صف سوپرمارکت ایستاده در باره مواد غذایی آن سوی دیوار گفت: بسیاری از اقلام آنها تازه نبودند. طعم خوبی هم نداشتند. اگر می‌توانستیم در هر زمان که دوست داریم به سوپرمارکت‌ها برویم اقلام بهتری پیدا می‌کردیم.

ووهان قصد دارد در تاریخ 8 آوریل (20 فروردین سال جاری) قرنطینه را به طور کامل حذف کند. در این تاریخ مردم ووهان می‌توانند کاملا آزادانه و بدون نیاز به فرم و یا محدودیت‌های قرنطینه خانه را ترک کنند. آنها از 23 ژانویه سال جاری میلادی (3 بهمن 98) در قرنطینه به سر می‌برند.

خرید و فروش مردم از روی دیوار در ووهان چین /عکس:رویترز

دیوار پلاستیکی برای قرنطینه بهتر در ووهان

عکس:رویترز

خرید از روی دیوار در ووهان

عکس:رویترز

نمایی از دیئارهای مرزبندی در ووهان

عکس:رویترز

نمایی ز مرزبندی پلاستیکی در ووهان چین

عکس:رویترز

ابتکار مردم ووهان برای خرید دیواری

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند