حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در جلسه امروز هیات دولت گفت:  هرساله مردم سیزده‌بدر از خانه خارج می شدند و با لذت بردن از طبیعت و هوای بهاری پایان تعطیلات نوروز را جشن می‌گرفتند اما امسال به خاطر سلامت و صحت خود و همچنین هموطنان عزیزشان خانه را برگزیدند و رفتن به طبیعت را برای یک فرصت مناسب و آینده گذاشتند.

وی ادامه داد: باید از مردم خوب سپاسگزاری و تشکر کنیم که هم در مراسم آغاز سال و تعطیلات نوروزی و هم در مراسم پایان تعطیلات نوروزی همه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کردند و اگر امروز سیر نزولی روند این بیماری و ویروس خطرناک در اکثر قاطع استان‌ها را مشاهده می کنیم به خاطر حمایت مردم است.  

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

*دیشب آمارها را که مشاهده می کردم خوشبختانه روند شیوع ویروس کرونا در همه استانها بدون استثنا از دیروز سیرنزولی داشته است و این برای من خوشحال کننده بود که مسیری که پزشکان و متخصصان و مردم انتخاب کردند یک مسیر درستی بوده است..

*از آغاز دولت و ستاد عملی کرونا تصمیمات خوبی اتخاذ کرد،  اولین جلسه‌ای که به ریاست خود من در این روزها تشکیل شد مربوط به ۶ اسفند ۹۸ می‌شود و درهمان جلسه تصمیم گرفتیم برای فاصله اجتماعی، دعوت مردم به این که سفرهای نوروزی را نروند و استانداران اعلام کنند که امکاناتی که سال‌ها پیش در اختیار مسافران قرار می دادند امسال قادر نیستند آن امکانات را در اختیار آنها قرار دهند.  

*مراکز دیدنی و تفریحی و مدارس و دانشگاه ها تعطیل اعلام شد و این دعوت مسوولین از مردم به خوبی اجابت شد.

*وزیر راه اعلام کرده که مسافرت مردم با قطار ۹۴ درصد، اتوبوس ۷۵ درصد و هواپیما ۷۰ درصد کاهش یافته است. بنابراین اساس به طور کلی در روزهای اول فروردین هم مسافرت‌ها کاهش پیدا کرد.

*بعد از آن تصمیم گیری شد که برای اماکن مقدسه نیز تصمیماتی گرفته شود. تصمیم بر تعطیلی باشد و با اینکه کار بسیار سختی برای همه ما بود اما برای صحت و سلامت مردم این تصمیم را گرفتیم؛ چراکه دیدیم باید سخت گیری‌های بیشتری اتخاذ شود و کمیته‌های انتظامی موضوع را مورد بررسی قرار دادند و همان روز تصمیمات اتخاذ و علام شد و مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی را اجرا کردیم که البته شرایط سخت‌تری در آن لحاظ شد که مردم هم همراهی کردند.

*فاصله گذاری اجتماعی در مرحله دوم ۳۰ درصد از مسافرت‌ها را کاهش داد، از نظر پزشکان و متخصصان طرح فاصله گذاری اجتماعی ضروری و مفید بوده است.

*کشورهای مختلف شیوه‌های مختلفی اتخاذ کردند و ما نیز از تجربه همه کشورها استفاده کردیم ولی خود را اسیر مسیر و راه آنها نکردیم.

* از روز اولی که این ویروس شروع شد برخی ها می‌گفتند قرنطینه چینی را اجرا کنید. بگذارید اول من قرنطینه چینی را به شما توضیح بدهم. قرنطینه چینی یعنی دستور بدهیم تمام مغازه‌ها، خودروها متوقف و از درب خانه‌ها قفل زده و به هیچ کس حق خروج و ورود ندهیم و غذای هر خانوار نیز ۲۴ ساعته به داخل خانه‌ها پرت کنیم که این مدل را هیچ کس در دولت نپسندید و اجرا نکرد. 

*نمی شد قرنطینه چینی در کشومان اجرا شود چرا که این مدل مخصوص خود چینی ها بود آنجا با شیوه و سیاست هایی که دارند شرایط اجتماعی که دارند می توانند به مردم بگویند در خانه‌ها برای ۱۵ تا ۲۰ روز پلمب شود. در ایران و در هیچ کشور دیگری این کار امکان پذیر نیست بنابراین  از این شیوه هیچ کشوری تبعیت نکرد و ما هم تبعیت نکردیم. 

* عده ای در داخل کشور فشار می آوردند که مدل چینی را اجرا کنیم. ما مدل چینی را اجرا نکردیم. یک مدلی بود که برخی از کشورهای اروپایی روزهای اول شروع کردند و کم کم مقداری از آن عقب نشینی کردند در این روزها و آن امنیت جمعی بود.

*می‌گفتند ما کاری نداریم این ویروس منتشر می‌شود و عده‌ای مبتلا و عده‌ای بیمارستان می‌روند و عده‌ای خوب می‌شوند و یا عده‌ای فوت می‌کنند و بالاخره عبور می‌کنیم این هم شیوه‌ای بود که ما از آن تبعیت نکردیم. البته آنها مدتی این شیوه را ادامه دادند و بعد خودشان در ادامه این شیوه دچار مشکل شدند.  

* آنچه که متخصصین ما از ابتدا دنبال آن بودند و طرحی که برای ایران طراحی کرده بودند وزارت بهداشت و درمان مسوولیت این طراحی را به عهده داشت ما طبق آن طرح قدم به قدم طرح های مختلف را در مراحل مختلف اجرا کردیم البته هر روز که می گذرد در این ۱۲ روز اخیر یک قدم جدیدتری برداشتیم و کار را مقداری سخت‌تر کردیم.  

*مردم باید بدانند که تمام این اقدامات به خاطر حفظ صحت و سلامت آنها بوده است. اگر امروز هم برای سفر و حضور آنها در طبیعت مشکلاتی ایجاد شده است باز هم به خاطر سلامت مردم است و دلیل دیگری در کار نیست و بر این مبنا عمل شده است.  

*در جلسه ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم که هر کس مبتلا به این ویروس شد الزاما باید به خود او به خانواده او و به محل کار او اطلاع داده شود. با این که ممکن بود با برخی از دستورالعمل‌ها منافات داشته باشد که البته این تصمیم ابلاغ شد و اگر کسی تخلف کند مشمول مجازات قانونی می شود. این هم به خاطر این بود که بتوانیم از این مراحل به خوبی عبور کنیم و به یک نقطه برسیم که در آن نقطه مردم بتوانند راحت زندگی کنند. کسب و کارها و فعالیت ها و مدارس و همه اینها به یک شرایط معمولی برگردد و ما بتوانیم به فعالیت اقتصادی خودمان برسیم.

*در کنار پزشکان، پرستاران و کادردرمانی که از لحظه اول پای کار بودند و فداکاری و ایثارکردند و مردم را نجات دادند. آن پیش بینی‌های بدبینانه‌ای که در روزهای اول اتخاذ کردیم این بود که همه امکانات نیروهای مسلح پای کار بیایند که خوشبختانه ۴ هزار تخت بیمارستانی آنها پای کار آمد که همه آنها خالی است و یکی از جلوه های زیبای این کار است. هیچ کشوری چنین کاری نکرده است که پیش بینی برای شرایط بسیار سخت باشد اما با شرایط معمولی مواجهه شود.

*  تمام تخت‌های و نقاهتگاها متعلق به نیروهای مسلح خالی است. تخت های بیمارستانی خود وزارت و بهداشت هم خالی مانده است. یعنی آمار چند روز پیش وزیر این بود که ۱۳ هزار تخت ما خالی است و نه تنها تخت معمولی ما خالی است تخت ویژه و مراقبت های ویژه و آی سی یو هم در بسیاری از شهرها خالی است که در مجموع شش هزار و ۸۰۰ تخت آی سی یو داریم که ۴ هزارتای آنها پر است. 

* از دلایل موفقت طراحی ما این است که روزهای بحرانی بسیاری سپری کردیم، جنگ را دیدیم از ابتدا برمبنای بدبینی شدید تصمیم گیری کردیم و برهمان مبنا است که می بینیم که فروشگاه های ما پر است چرا که بر آن مبنا تصمیم گیری کردیم. انبارها پر است. اما با این که برخی کشورهای غربی از ما فرصت بیشتری داشتند وقتی ما مبتلا شدیم آنها ۱۵ روز بعد مبتلا شدند و فرصت بیشتری داشتند هم تخت و هم وسایل تنفسی و هم ماسک و هم مواد غذایی کم آوردند. 

*یک مقام آمریکایی گفته بود که این ماسک هایی که پزشکان و پرستاران می زنند در آخر کار آن را ضدعفونی کنند و فردا هم استفاده کنند که البته این مقام سیاسی بوده و تخصصی در این زمینه نداشت که می گفت تا بیست روز از این ماسک استفاده کنند چرا که ما تولید ماسک نداریم.

*وقتی کشورهای بزرگ ، کشورهای صنعتی و کشورهای بسیار پرمدعا در این آزمایش دچار مشکل شدند و ملت ما دچار مشکل نشد به خاطر انسجام و مدیریت خوب و به خاطر کار پزشکی ماهرانه و دقیق و پرکاری اینها همه دست به دست هم داد و ما این شرایط خوب را پیش رو قرار داد. 

*در این روزها بخش تولید هم برای نیازمندی‌های بیمارستانی و مردم تلاش بسیار خوبی را انجام دادند. در همین جلسه دولت وزیر صمت اعلام کرد که در همین روزها موادضدعفونی تولید آن ۸ برابر شده است. این ۸ برابر در بخش‌های دولتی است که اگر بخش‌های خصوصی هم به آن اضافه شود چند برابر می شود. تولید ماسک در بخش‌های دولتی ۴ برابر شده است و بسیاری از بخش‌های خصوصی هم خودشان ماسک تولید می کنند. 

*ماسک مورد نیاز بیمارستانی یعنی N۹۵  به اندازه کافی هم در بخش دولتی و هم خصوصی تولید می‌شود. ونتی‌لاتور به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود و در اختیار بیمارستان‌ها قرار می گیرد و ما هیچ مشکلی نداریم. 

* سایر نیازمندی‌ها چه گان و لباس حفاظتی که پرستاران و پزشکان نیاز دارند و چه کیت تشخیصی برای آزمایشگاه که امروز اعلام شد را هم بخش خصوصی و دولتی هرچه کیت بخواهند می توانند تولید کنند و در اختیار آزمایشگاه‌های ما قرار داهند یک کار عظیم و بزرگی در سراسر کشور انجام گرفته است و همه دست به دست هم دادیم و این کار را پیش بردیم.

*{با اشاره به روزهای پایانی تعطیلات نوروز}: از همان روزهای اول تلاش کردیم به کسب و کارها برای ۱۰ رسته کاری که دچار مشکل شدند و همچنین به موضوع سفر و تفریحات مردم و یا به بخش‌های دیگر مانند حمل و نقل و رستوران‌ها و هتل‌ها که در این ایام نتوانستند فعال بشوند کمک کنیم.

*در این ایام سخت‌گیرانه‌تر که مغازه‌ها تعطیل شد و ما روز گذشته تصمیم گرفتیم این شرایط تا ۲۰ فروردین ادامه داشته باشد و برای حمایت از این بخش‌ها هم در حد توان تدابیری اندیشیده شود.

*علیرغم تحریم، سختی و مشکلات حدود ۱۰ میلیارد دلار برای رفع مشکلات کسب و کارهایی که دچار مشکل شده‌اند در نظر گرفته‌ایم که بخشی از آن به صورت تسهیلات و بخشی دیگر به صورت کمک‌های بلاعوض و بخش دیگر هم به صورت بسته‌های حمایتی به خانواده‌هایی که دچار مشکل شده‌ اند پرداخت می‌شود.

*ایران در شرایط تحریم توانسته است تسهیلاتی را در نظر بگیرد که یک قلم آن ۷۵ هزار میلیارد تومان است و آنچه که مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان بوده و خانواده‌هایی که دچار مشکل شده‌اند اقدامات خوبی است که انجام شده است.

*مجموعه این اقدامات در کنار فعالیت صدا و سیما و آموزش در فضای مجازی برای دانش‌آموزان، تلاش هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی برای شادی مردم و فعالیت تولیدکنندگانی که غذا و نیارمندی‌های مردم و مواد بهداشتی و داروی مردم را تهیه می‌کنند تا بخش بهداشت و درمان کشور که تخت‌های بیمارستانی را برای درمان بیماران آماده سازی می کنند کار بسیار بزرگی در کشور انجام شده است.

*ملت ایران در این روزها پاسخ بسیار قاطعی به همه یاوه گویانی که ماه‌ها در رسانه‌های بیگانه در ماهواره‌ها در فضای مجازی تبلیغ می کردند که «ملت ایران خسته شده وعقب نشینی کرده و نشاط ندارد و  دولت و نظام ایران کارآمدی ندارد» امروز ایران را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه کنند که در این آزمایش شرایط کشور ما چگونه بوده است.

*ملت ایران یک پاسخ محکم به دشمنان و دروغ گویان همیشگی داد، اما آنها هنوز هم این دروغ‌ها را ادامه می دهند؛ آنها خودشان در یک اموری هستند در اطراف آنها تخت بیمارستانی برای بیماران خود ندارند و حتی خودشان هم جرات نمی کنند از محل رسانه خود بیرون بروند اما باز هم حرف می‌زنند و باز هم دروغ می‌گویند و نسبت به ایران حرف‌های ناروا بیان می‌کنند.

*ین شرایط یک آزمایش بزرگ تاریخی بود و در تاریخ ایران و جهان خواهد ماند که چه اقداماتی از طرف مردم ایران و مسئولین انجام شد، همه فداکاران در خط مقدم نیروهای مسلح و غیر نیروهای مسلح و صدا و سیما همه به میدان آمدند و تلاش کردند.

*درست است جناح‌های سیاسی سلیقه‌های مختلف دارند به جز عده ای بسیار معدود و کم همه آنها حمایت کردند، همزبان و هم‌نوا بودند و ما نیازمند نشدیم مثل یک کشور اروپایی که دو روز پیش اطلاعیه داد و از جناح‌های سیاسی خواست «فعلاً چند هفته‌ای سکوت کنید، الان موقع بیماری است سکوت کنید و بگذارید ما کار کنیم»  به چنین اطلاعیه‌ای نیاز پیدا نکردیم و همه مردم ما با بیداری و هوشیاری‌شان و جناح‌های سیاسی ما کار بسیار بزرگی انجام دادند.

*{ با اشاره به خباثت‌های همیشگی آمریکایی‌ها}: آنها به هر دلیلی ما را تحریم کردند، تحریم شان غلط، ظالمانه، نادرست و غیرقانونی بود، اما در این شرایط این تحریم‌ها را ادامه دادند.

* آمریکایی‌ها هم می‌دانند مسئله کرونا اختصاص به یک کشور خاص ندارد. همه کشورهای جهان تقریباً به هم متصل هستند و اگر در ۱۰ کشور با کرونا مبارزه کنید و یک کشور در این میان مبارزه نکند این دوباره پخش می‌شود و آن کشورها را آلوده می‌کند بنابراین کار جهانی است.

*حالا که این بیماری فراگیر و جهانگیر شده است همه باید در سطح دنیا دست به دست هم دهیم و با این ویروس مبارزه کنیم و شرایط را برای کسب و کار فراهم کنیم.

*متاسفانه آمریکایی‌ها در این شرایط سخت جهانی هم درس عبرت نگرفتند و نفهمیدند چه کار کنند. الان زمانی است که می توانستند از کار غلط خود عذرخواهی کنند؛ شرایط کنونی که یک موضوع انسانی هم بود و کسی هم آنها را ملامت نمی‌کرد که عقب نشینی کرده‌اند؛ بهترین فرصت تاریخی برای آمریکایی‌ها بود که از مسیر غلط شان برگردند یک بارهم که شده بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم.

*آمریکایی‌ها همیشه ضد ملت ایران عمل کردند ولی الان ضدیت‌شان نسبت به ملت ایران آشکارتر است.

*{ با اشاره به همبستگی و انسجام ملی ایجاد شده در کشور برای مبارزه با کرونا}: ما اکنون سرمایه اجتماعی بزرگی پیدا کردیم، مردم ما به همدیگر اعتماد کردند، یکدیگر را یاری می‌کنند، مردم به دولت اعتماد دارند دولت هم به مردم اعتماد دارد. ارکان کشور به هم اعتماد دارند این سرمایه عظیم و بزرگ اجتماعی را باید حفظ کنیم.

* با همبستگی و کار مضاعف پس از عبور از این شرایط با فعالیت چند برابری همه در کنارهم باید برای تحقق شعار«جهش تولید» آماده شویم.مردم در این ایام لطف کردند در خانه ماندند، ما هم از همان اوایل اسفند و در ایام نوروز از اول فروردین تا امروز سرکار ماندیم و افتخار هم می کنیم که بتوانیم کاری انجام دهیم.

*اینکه می‌گویم «ما» مقصودم فقط دولت نیست همه نیروهای مسلح و همه آنهایی است که در پالایشگاه‌ها در همه بخش‌ها کار می‌کنند. در کنار چاه‌های نفت و تصفیه خانه‌ها برای تامین برق و امنیت جامعه کار می‌کنند، منظورم  همه تولیدگرانی است که در کارگاه‌ها و کارخانه‌های خود و همه پزشکان و پرستاران و همه آنهایی است که در این شرایط سخت تلاش کردند و یک کارعظیمی در کشور انجام دادند.

* از روزهای آینده کار ما باید مضاعف شود و باید جبران کنیم ما می دانیم عده‌ای از کسبه دچار مشکل شدند. امیدواریم خداوند شرایطی فراهم کند که بشود در ماه‌های بعد جبران شود و همه کمک کنیم تا بتوانیم از بحران عبور کنیم.

*{ با اشاره به شرایط پس از عبور از بیماری کرونا و آغاز فعالیت‌ها در کشور}: همه مسئولین و دستگاه‌ها، نظارت بر قیمت‌ها را تشدید کنند، این روزها بعضی از کسب و کارها تعطیل شده البته این شرایط تمام می‌شود مغازه‌ها باز می‌شود و همه سر کار می‌روند خریدها انجام می‌گیرد. 

*در ایامی که مقداری فشار بیشتر شده و برخی کسب و کارها تعطیل شده‌اند دیگران سوء استفاده نکنند قیمت‌ها را بالا نبرند و مردم  بتوانند در این ایام با شرایط مناسبی زندگی خود را ادامه دهند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند