حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۶ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی عرضه مرغ با نرخ بالاتر از ۹ هزار و ۵۰۰ تومان را گرانفروشی دانست و گفت: دستگاه‌های ذی ربط با اعمال نظارت‌های دقیق باید از سودجویی عوامل واسطه و دلال در بازار جلوگیری کنند.

اسداله نژاد ادامه داد: مسئولان نظارتی در مواقعی که قیمت مرغ زنده از نرخ مصوب فراتر رود، برخورد جدی با تولیدکنندگان دارند، در حالیکه با افت قیمت کمتر از نرخ مصوب کاری ندارند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با انتقاد از بی توجهی دستگاه‌های نظارتی به قیمت تمام شده تولید گفت: دستگاه‌های نظارتی با بی توجهی به قیمت تمام شده به نرخ نهایی محصول توجه می‌کنند و در صورت بالا بودن قیمت مرغ از نرخ مصوب برخورد جدی با تولیدکنندگان دارند و در صورت عرضه زیر نرخ مصوب اقدامی در جهت حمایت از مرغدار انجام نمی‌دهند.

به گفته وی، عرضه مرغ با نرخ فعلی بیانگر زیان ۳ هزار تومانی مرغداران است که این امر با معیار‌های اقتصادی همخوانی ندارد.

اسداله نژاد از افت چشمگیر قیمت جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۸۰۰ تومان معادل یک سوم قیمت تمام‌شده است، در حالیکه اواخر دی با نرخ ۵ هزار تومان به فروش می‌رسید.

این مقام‌مسئول با انتقاد از افزایش قیمت دان در بازار بیان کرد: برخی شرکت‌ها قیمت دان آماده مصرف را افزایش دادند که نیاز است علت گرانی آن در بازار بررسی شود.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه تغییری در قیمت نهاده‌های دامی ایجاد نشده است، بیان کرد: علی رغم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی، افزایش قیمت دان آماده به مصرف از سوی برخی کارخانه‌های خوراک دام و طیور جای سوال دارد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان درباره آینده بازار مرغ گفت: با توجه به وضعیت کنونی عرضه و تقاضا نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به آینده بازار مرغ داشت.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند