«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو در تماس تلفنی درباره افغانستان گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهارداشت که آمریکا و ناتو خواستار کاهش تنش‌های سیاسی و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان شدند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف تاکید کردند که پایان بحران سیاسی در افغانستان، سبب تقویت امنیت در این کشور می‌شود.

به گزارش صدای آمریکا، پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی برنده اعلام شد و عبدالله عبدالله نیز نتایج را بدلیل تقلب نپذیرفت. دو طرف همزمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند.

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سه روز قبل نیز با اشاره به اختلافات اشرف غنی و عبدالله، از آنها خواست تا برای تشکیل دولت فراگیر تلاش کنند.

وی در توییترش نوشت: «از همتاهای افغانم برای تشکیل تیم مذکره کننده فراگیر برای مذاکرات بین‌الافغانی سپاسگذارم و تلاش شما برای آزادی زندانیان و ایجاد شرایط صلح و آشتی را ستایش می‌کنم».

همچنین وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته نیز اعلام کرد که به نگرانی‌ها و جنجال‌های انتخاباتی در افغانستان باید مطابق با قانون اساسی این کشور رسیدگی شود و خواستار ایجاد دولتی فراگیر در این کشور شد.

پیش از این نیز، دبیرکل ناتو از مواضع آمریکا درباره افغانستان اعلام حمایت کرده بود.

برخی رسانه‌های افغان نیز پیش از این با توجه به اظهارات زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در «اشپیگل» از احتمال نسخه جدید حکومت وحدتی ملی ابراز نگرانی کرده بودند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند