این روزها با شیوع گسترده ویروس کرونا در برخی کشورهای جهان و همچنین ایران داروها و تجهیزات پزشکی مانند ماسک و دستکش برای ایمنی و رعایت اصول بهداشتی به وفور استفاده می شود و در برخی موارد با کمبود لوازمی در این زمینه روبرو می شویم. کشور ما نیز به دلیل تحریم های دارویی و لوازم پزشکی در این روزها که بیماری کرونا تقریبا در تمام نقاط کشور گسترش پیدا کرده، کادر درمانی و شهروندان را با بسیاری مشکلات از جمله کمبود اقلام مواجه کرده است. در همین ارتباط شایعه ای نیز مبنی بر ارسال ملزومات پزشکی توسط ایران به سایر کشورها در برخی شبکه های مجازی و رسانه ها انتشار یافته که واکنش مسوولان پزشکی را به همراه داشته است و این موضوع را اساسا کذب دانسته اند.

شایعه: ارسال تجهیزات و ملزومات پزشکی به سایر کشورها

پاسخ به شایعه: در همین زمینه کیانوش جهانپور درباره شایعه‌های مطرح شده در زمینه ارسال تجهیزات و ملزومات پزشکی مثل ماسک به سایر کشورها گفته است: به هیچ وجه امروز در موقعیت ارسال تجهیزات و ملزومات پزشکی به هیچ کشوری نیستیم. وزارت بهداشت رسما و نقدا هرچه در این زمینه تولید یا وارد شود را خریداری می‌کند. در نتیجه موارد مطرح شده در فضای مجازی در این زمینه صحت ندارد و فضاسازی علیه کشور محسوب می‌شود. حتی امروز امکان انتقال این موارد با توجه به محدودیت پروازها و کشتی‌ها و رفت و آمدهای زمینی وجود ندارد. مگر این‌که فردی به شیوه‌های کول‌بری جنسی را به صورت قاچاق از کشور خارج کرده باشد که این هم تخلف بوده و قابل پیگیری است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار داشت: اگر نیازهای خودمان در این زمینه برطرف شود و دنیا هم مسئولیت مشترک را بپذیرد، توافق خواهیم کرد که امکانات خود را برای دنیا به اشتراک بگذاریم. ولی در حال حاضر بیشتر از هرکشوری به اقلام حفاظتی در برابر کرونا نیاز داریم و به صورت رسمی این اقلام به هیچ کشوری ارسال نشده و حتی از هر مسیر ممکن این اقلام را وارد کشور کرده‌ایم و این کار را ادامه می‌دهیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند