سردار احمد نوریان درباره اقدامات نیروی انتظامی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اظهار کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به منظور قطع زنجیره ابتلا به ویروس کرونا توسط ستاد ملی مقابله با کرونا به دستگاه‌های اجرایی و نیروی انتظامی ابلاغ شده است.

سخنگوی نیروی انتظامی ادامه داد: این ستاد در مصوبه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، محدودیتهایی را درباره سفر و تردد خودروها و افراد غیربومی، تعطیلی مشاغل و اصناف غیرضروری، برگزاری هرگونه مراسم و اجتماعات و فعالیت مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها قائل شده است.

وی ادامه داد: در قالب این طرح از هموطنان عزیز خواسته شده، سفرهای خود را لغو کرده و از شهر محل سکونت خارج نشوند همچنین بر بازگشت افرادی که به هر دلیل اقدام به مسافرت کرده‌اند به شهرهای خودشان در سریع‌ترین زمان ممکن تأکید شده است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی یادآور شد: همکاران من در پلیس راهنمایی و رانندگی و مأموران انتظامی، مکلف هستند به خودروهای افراد غیربومی و غیرساکن اجازه ورود و تردد در شهرها را ندهند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: کنترل ترددها و ماندن افراد در خانه، مطالبه عمومی جامعه از پلیس برای حفظ جان و سلامت مردم است که در طول این مدت به اشکال مختلف از طریق رسانه‌ها، فضای مجازی و تماس و ارتباط با نیروی انتظامی بر آن تأکید شده است.

نوریان افزود: از طرف دیگر، الزامات قانونی و اجرایی کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در این رابطه مسئولیتهای جدیدی در زمینه کنترل عبور و مرور در مبادی ورودی و خروجی شهرها را به عهده پلیس قرار داده است.

سخنگوی نیروی انتظامی بیان کرد: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا به عنوان یک تهدید جدی، جان تمام شهروندان و مردم را در کشور ما و سطح جهان تهدید می‌کند و هیچ فرقی میان افراد با هر جایگاه و مقام شغلی، اجتماعی و اقتصادی وجود ندارد، همکاران من برای برقراری نظم و امنیت عمومی و کمک به تأمین سلامت و بهداشت عمومی حتی جان خود را به خطر انداخته و با فعالیت شبانه‌روزی در تلاش هستند در راستای پیشگیری، مهار و کنترل این ویروس به نظام بهداشت و درمان کشور کمک کنند تا ان‌شاءالله جامعه به شرایط عادی زندگی بازگردد.

وی بیان کرد: ما کاملاً شرایط مردم و خانواده‌ها را در طول این بحران درک می‌کنیم و می‌دانیم که روزهای سخت "در خانه ماندن" را به خاطر احترام به حقوق دیگران، تحمل می‌کنند اما گاهاً مشاهده شده برخی افراد بدون توجه به شرایط فعلی و مقررات ملی اعلام شده، با سفر کردن، گشت و گذار در شهرها و جاده‌ها و انجام کسب و کارهای غیرضروری باعث افزایش ابتلا و مرگ و میر ناشی از این ویروس می‌شوند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت: چنین افرادی وقتی با اعمال قانون توسط پلیس مواجه می‌شوند، اقدام به تخلف و نقض مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی کرده و موجبات اعمال مجازاتهای قانونی را فراهم می‌کنند.

نوریان ادامه داد: متأسفانه نمونه اینگونه رفتارهای ناقض قانون، تعرض و برخورد خشن یک راننده متخلف با مأمور وظیفه‌شناس ما در مبادی کنترل تردد در یکی از شهرها بود، در این حادثه، پلیس به یک خودروی دارای پلاک غیربومی، اجازه ورود به شهر را نداده که سرنشینان خودرو با رفتار خشن، با مأمور درگیر شدند البته مرتکبان از اعمال غیرقانونی خود ابراز پشیمانی کرده اما پرونده، مسیر قانونی خود را در مراجع قانونی طی خواهد کرد.

این مقام انتظامی یادآور شد: بر اساس قانون هر فردی که نسبت به مأموران پلیس در حین انجام وظیفه، تعدی و تعرض کند، علاوه بر اعمال مجازاتهای سنگین مربوط به نقض مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی برابر با ماده 607 قانون مجازات اسلامی، مورد تعقیب کیفری قرار می‌گیرد و مرجع قضائی با آن شدیداً برخورد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه در ماده 609 نیز تأکید شده اگر در کنار تمرد از اجرای قانون، هر گونه توهین، اخلال در نظم عمومی، جرح و خسارت به مأمور صورت گیرد برای آن مجازاتهای جداگانه‌ای پیش‌بینی شده است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی تأکید کرد: در عین حال که مأموران پلیس، دقیقاً نسبت به تشخیص بومی یا غیربومی بودن افراد و ترددها، با سعه صدر و خویشتن‌داری عمل خواهند کرد اما به هیچ وجه پلیس با افراد متخلف از این مقررات که برای جان خود و دیگران ارزشی قائل نیستند، مماشات نکرده و در اجرای قانون، قاطع و سخت‌گیرانه برخورد خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند