وزارت خارجه چین و اداره مهاجرت این کشور بتازگی در بیانیه هایی اعلام کردند که از روز ۲۸ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۸) هیچ تبعه خارجی را در کشور پذیرش نمی کنند حتی کسانی که دارای روادید معتبر و اجازه اقامت هستند غیر از ویزاهای خدمت و دیپلماتیک تا اطلاع ثانوی حق ورود ندارند.

در همین حال دولت چین می گوید در زمان حاضر با توجه به بسته شدن مرزها و توقف هواپیماها به دنبال راهکارهایی برای بازگرداندن اتباع چین از دیگر کشورهایی است که به کرونا آلوده شده اند.

بسته شدن مرزهای چین به روی اتباع خارجی باعث انتقادهای فزاینده از این کشور شده بود چین در بدو شیوع بیماری کرونا شاهد بسته شدن مرزهای دیگر کشورها از جمله آمریکا به روی اتباع خود بود و بشدت از این اقدام آنها ابراز خشم کرد و آن را غیرضروری دانست.

با این حال «لیو هایتایو» مدیرکل بخش مدیریت و کنترل مرزی اداره مهاجرت چین در مصاحبه ای با خبرنگاران گفت که دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک،  خدمت و روادید C می توانند به کشور وارد شوند.

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست از چین به نقل از این مقام دولتی آورده است: اتباع خارجی که برای پیشگیری و کنترل کرونا و یا تحقیقات علمی در این زمینه و یا مشارکت در برنامه های بشردوستانه قصد ورود به چین دارند، باید درخواست خود را ارایه کنند.

او گفت: تدابیر ممنوعیت پس از رایزنی با دیگر کشورها اتخاذ شده و بسیار ضروری و مسئولانه بوده و چین انتخاب دیگری نداشته است.

مقام چینی افزود: ما باید در مرزها فعالیت هایی از این دست را به حداقل برسانیم این برای حفاظت از جان شهروندان چین و حتی اتباع خارجی یک ضرورت است.

امروز دوشنبه با توجه به ممنوعیت ورود اتباع خارجی، فقط ۳۱ مورد وارداتی کرونا در چین به ثبت رسید که ۱۴ مورد از روز قبل کمتر بود بیشتر موارد وارداتی چینی هایی هستند که از کشورهایی نظیر انگلستان،  اسپانیا و آمریکا باز می گردند.

حتی «لو جایو هویی» معاون وزیر خارجه چین گفت بیش از ۹۰ درصد موارد وارداتی کرونا، شهروندان چینی بازگشتی هستند و شمار خارجیانی که وارد چین شده و مبتلا بوده اند، بسیار ناچیز است.

اداره مهاجرت چین می گوید: حتی چینی هایی که در ۱۴ روز گذشته سفرهایی به خارج داشته اند حق بازگشت ندارند خارجیانی که در داخل چین مقررات قرنطینه را نقض کنند ممکن است به دفعات حق ورود به چین نداشته باشند.

وزارت خارجه چین به دنبال شیوع کرونا در این کشور در بیانیه ای تدابیر محدود کننده مسافرتی برخی از کشورها نظیر آمریکا بر روی مسافران چینی را محکوم کرد.  

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند