به گزارش روز دوشنبه نشریه "تایمز آو ایندیا"،  قرنطینه ۲۱ روزه به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا در هند انجام شده است. این ویروس تاکنون ۳۰ نفر را در هند قربانی کرده و بیش از یک هزار نفر را مبتلا ساخته است. 

با بسته شدن مراکز تجاری در شهرهای مختلف هند، تعداد زیادی از کارگران مهاجر که در محل کار خود زندگی می‌کرده و غذا می‌خوردند، ناگهان با گرسنگی مواجه شده و پناهگاه‌های خود را از دست داده‌اند. 

مراکز توزیع غذا در دهلی نو با تعداد زیادی از مراجعه کنندگان مواجه شده‌اند و نمی‌توانند غذای لازم را برای آن‌ها تهیه کنند. 

مقامات بیمارستانی هند اعلام کردند که تاکنون بیش از ۲۵ کارگر در مسیر بازگشت به خانه به دلیل خستگی زیاد جان خود را از دست داده‌اند. 

روز گذشته هزاران کارگر به همراه خانواده خود با در دست داشتن مقدار کمی وسایل به خیابان‌های دهلی آمده و به سوی مسیرهای خروجی حرکت کردند. اما این افراد از سوی پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجبور به بازگشت به دهلی شدند. 

در شهر مومبای نیز روز گذشته صدها کارگر به خیابان‌ها آمده و به وضعیت خود اعتراض کردند. 

پاپو یک کارگر ساده در دهلی نو گفت: اگرچه تعداد زیادی از مردم از بیماری یا زندگی در خیابان‌ها می‌ترسند. اما هراس من از گرسنگی بیش از کرونا است. 

در حالی که تعداد زیادی از کشورها به دلیل شیوع کرونا در قرنطینه قرار گرفته‌اند، در کشورهای پر جمعیتی مانند هند، بسیاری نگران آغاز ناآرامی‌های اجتماعی به دلیل قرنطینه هستند.

میلیون‌ها هندی زاغه نشین هستند و ماندن در خانه به مدت سه هفته برای آن‌ها بسیار مشکل است. در زاغه‌های هند، تعداد زیادی از افراد یک خانواده در یک اتاق زندگی می‌کنند. 

کارگران هندی به فرمان آغاز قرنطینه در کشورشان اعتراض کرده‌اند. در روز شنبه هزاران نفر در ایالت کرالا به خیابان‌ها آمده و اعلام کردند که چند روز است نتوانسته‌اند غذا بخورند. پلیس سعی کرد این جمعیت را متفرق کند اما با مقاومت کارگران مواجه شد. 

تا روز دوشنبه تنها دولت ایالت اوتار پرادش برای بازگرداندن کارگران خود از شهر دهلی اقدام کرده است. روز شنبه هزاران کارگر با حضور در یکی از پایانه‌های اصلی مسافربری هند سعی کردند سوار اتوبوس‌های دولتی شوند. با این حال حرکت تعداد زیادی از این کارگران توسط پلیس متوقف شد. 

دولت مرکزی از ایالت‌های هند خواسته است تا مرزهای خود را ببندند و مانع از ورود کارگران شوند. دولت مرکزی هند همچنین از کارگران خواسته است تا در شهرها باقی بمانند. 

دولت دهلی اعلام کرده است که کارگران مجبور نیستند تا یک ماه اجاره پرداخت کنند و غذای آن‌ها توسط دولت تامین خواهد شد. دولت دهلی همچنین مبلغ ۵ هزار روپیه (حدود ۶۰ دلار) برای کارگران در نظر گرفته است. 

سازمان‌های غیر دولتی هند نیز اعلام کرده‌اند که هند پیش از این دارای بیشترین جمعیت بی‌خانمان در جهان بود و قرنطینه کنونی این تعداد را بسیار افزایش داده است. 

نخست وزیر هند خبر اجرایی شدن قرنطینه سراسری که شامل ممنوعیت سفر بین شهری و ایالتی است را در مدت کوتاهی اعلام کرد. این امر هزاران کارگر مهاجر را گرفتار ساخت. سالانه میلیون‌ها نفر از مناطق روستایی و دور افتاده برای کار به شهرهای هند سفر می‌کنند. 

فعالان اجتماعی اخطار داده‌اند که در صورتی که گرسنگی این افراد ادامه یابد، شهرهای مختلف هند با شورش‌های بزرگ مواجه خواهند شد. 

ریکی چاندل مدیر یک مرکز خیریه در دهلی نو گفت: من هیچگاه با چنین وضعیتی روبرو نشده بودم. پیش از این خیرین به ما کمک می‌کردند اما به دلیل قرنطینه این افراد نمی‌توانند کمک‌های خود را برای ما ارسال کنند. روزانه صد نفر به جمعیت افراد گرسنه در مرکز ما اضافه می‌شود. 

راجش کومار یک فعال اجتماعی گفت: اکثر این افراد هیچگاه با واژه کرونا آشنا نبوده‌اند و ناگهان پلیس به سوی آن‌ها حمله ور می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد از یکدیگر فاصله بگیرند. پس از پایان قرنطینه نیز مشخص نیست مشاغل این افراد احیا شوند. با این شرایط آن‌ها جایی برای رفتن ندارند. 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند