علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت ظهر امروز در ویدئو کنفرانسی با حضور خبرنگاران اظهار کرد: این ویروس تازه به جامعه بشری وارد شده است و اطلاعاتمان در مورد این ویروس اندک است، اما با اطلاعاتی که در تمام دنیا از رفتار این ویروس به دست آمده است می‌توان اطلاعات ابتدایی را به مردم داد.

وی افزود: بر اساس مدل سازی ها به نظر می‌رسد بتوانیم در حدود اردیبهشت ماه به یک کنترل نسبی از شیوع این ویروس برسیم، البته امیدواریم که اتفاق خاصی نیفتند که این پیش بینی تغییر پیدا کند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا گفت: با توجه به دانش فعلی که داریم نمی‌توان دقیق به رفتار این ویروس پرداخت، اپیدمی این ویروس در شهرها مختلف بوده است و نمی‌توان گفت در کدام نقطه ار اپیدمی هستیم ولی به نظر می‌رسد شهرهایی که در ابتدا آلوده شده اند الان در قله این بیماری هستند. شهرهای جنوبی و غربی در سطح پایین اپیدمی قرار گرفتند و تا به الان قله سنگینی نداشته اند.

به گفته حق دوست احتمالاً از اوایل بهمن ماه کرونا بسیار آرام وارد ایران شده است و نفرات اولی که به این بیماری مبتلا شده اند علامتی نداشته اند.

وی ادامه داد: ما از موارد استثنا باید صرف نظر کنیم. اینکه شاید در یکجایی بیماری از طریق هوا منتقل شده است دلیل نمی‌شود این موضوع بر تمامی مواقع صدق کند، بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی می گویم که هوا راه انتقال این ویروس نیست.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: هنوز مستندات علمی برای اینکه فرد بهبودیافته مجدد می‌تواند به این بیماری مبتلا شوند را نداریم البته احتمال بازگشت برای بیماری عفونتی-ویروسی هست ولی در این بیماری هنوز ثابت شده نیست.

هنوز به پیک بیماری در پایتخت نرسیده‌ایم

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: هرچقدر شهر بزرگ‌تر باشد و رفت و آمدها بیشتر باشد طول مدت اپیدمی بیشتر است، در تهران به دلیل جمعیت زیاد و موارد دیگر انتظار داریم بیماری زودتر از همه شروع شود و دیرتر از همه تمام شود، هنوز در پایتخت به پیک بیماری نرسیده ایم.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند