حجت الاسلام و السملمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا ضمن تبریک سالروز میلاد با حضرت امام حسین (ع) گفت:  امام حسین (ع) امام احسان، امام اکرام و امام توجه به گرفتاران بود و حتی رحم و شفقت و مهربانی را از دشمنان خود دریغ نمی‌کرد و در موقع رسیدن به نزدیک سرزمین کربلا وقتی لشکر روبرو متوقف کرد از راهش وقتی دید تشنه هستند به آنها آب داد و حتی به اسب‌های آنها آب داد.

وی افزود: امسال عیدی مردم به عزیزانشان و فرزندانشان و دوستان و اقوام عیدی بزرگتری است، همکاری که مردم و بزرگوار برای عبور از این مشکل انجام می‌دهند، به نظر من بالاترین عیدی است که پرداخت می‌شود. 

روحانی گفت: در حوادث این چند روزی که مردم گرفتار ویروس کرونا بودند، پایه های بهداشتی و درمانی کشور ما آنچنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاب آوری کرده است خدای نکرده چند هفته طولانی شود و یک اوجی هم بگیرد بیمارستان ها و پزشکان و پرستاران ما این آمادگی را برای درمان و رسیدگی دارند.

اهم اظهارات رئیس دولت دوازدهم را به نقل از ایرنا و فارس بخوانید؛

*خدا را شاکریم که ما جزو کشورهایی نیستیم که بیماران ما در راهروهای بیمارستان‌ها روی زمین افتاده باشند، یا آنقدر فوتی‌ها زیاد باشد که مانند برخی کشورها جنازه‌ها را با کامیون‌های یخچال دار جابجا کنند.

* این شکر گذاری در پیشگاه خداوند دارد. کار بزرگی است که ملت و ملت و کادر درمانی ما انجام داده است. در طول این ۶ سال اینقدر پایه های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می شود و وارد بیمارستان می شود ۹۰ درصد را دولت و بیمه پرداخت میکند و او فقط ده درصد را پرداخت می کند.

* در کشورهای مختلف از تست اول می خواهند بگیرند ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار تا شبی چقدر برای بستری کردن می‌گیرند.

*{ با اشاره به ضروی بودن اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی}: اگر مردم همکاری نکنند به جایی نمی‌رسیم.

*زیربنایی که در کشور ما ایجاد شده است امروز برای همه مردم جهان روشن‌تر می شود ملت باید به کار و برنامه خود و خادمان و نوکران خود ببالد که همه تلاش کرده اند و امروز در مقابله این بیماری همه یکپارچه و متحد شده اند البته یکپارچه بودیم اما گاهی برخی تضعیف می کردند و فاصله می‌انداختند.

*اگر چه گرفتار کرونا شده‌ایم اما یک وحدت و برادری و مهربانی و اتحاد و سراسر جامعه ما را فرا گرفته است. کمتر افرادی هستند دنبال ایراد گیر و مچ گیری باشند اکثریت قاطع همه مردم و جوانان و اهالی رسانه و قلم دنبال کمک به همدیگر هستند و این یاری به خوبی در حال انجام است.

*یک قدم بسیار مهمی انجام شده است که مردم هم توجه دارند. این که در بیمارستان پرستاران ما مشغول به کار شوند و علاوه بر آن وسایل حفاظتی که وزرات بهداشت برای آنها فراهم کرده است آرامش وی برای این است که صبح که بیمارستان می‌آید وسیله آن فراهم است و می‌تواند به محل کار خود برسد و در زمان برگشت به منزل اگر به مواد غذایی نیاز دارد فروشگاه‌ها آماده و باز است.

* ما جزو کشورهایی نیستیم که مواد غذایی ۸ تا ۱۰ صبح باشد و هرکس بعد از آن به فروشگاه برود با قفسه‌های خالی تا فردا صبح مواجه شود. در کشور ما فروشگاه های بزرگ ۲۴ ساعت باز و فعال هستند که در سایه تلاش مدیران و کارکنان فروشگاه ها و زنجیره تامین از بنادر و تحویل کالا و یا از مزارع کشاورزی تا انبار و توزیع در فروشگاه‌ها میسر شده است. این کار به خوبی در حال انجام است و هیچ گونه‌ای وقفه‌ای نداریم

*{با اشاره به تماس با استانداران}: همه استانداران اعلام کرده اند برای تامین و توزیع کالاهای مورد نیاز مردم و اقلام بهداشتی هیچ مشکلی وجود ندارد. اجناس با فراوانی در دسترس مردم است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

*بسیار مهم است که مردم ما از یک طرف نگران بیماری نباشند و از طرف دیگر نگران این نباشند که اگر صبح کمی دیرتر به فروشگاه ها بروند تا فردا صبح آن مواد غذایی پیدا نکنند و فردا صبح هم باید زودتر بروند تا به آنها برسد ما جزو چنین کشورهایی نیستیم مردم هر زمان بخواهند می‌توانند به فروشگاه بروند و مواد مورد نیاز خود را خریداری کنند.

*طرحی امروز وزارت بهداشت و درمان به جلسه ستاد پیشنهاد داد که براساس آن هرکس که معلوم شد مبتلا به ویروس کرونا شده است موظف است دوهفته خود را از جامعه دور کند و با کسی تماس نداشته باشد. به نوعی خود را یا در خانه یا استراحتگاهی که مشخص شده قرنطینه کند و اگر لازم بود در بیمارستان بستری شود به بیمارستان برود.

*خواهش می‌کنیم که این افراد خود را از خانواده، دوستان جدا کنند. اولین کسانی که در خطر قرار می گیرند اعضای خانواده، دوستان و همسایگان هستند.  

*بحث این است که اگر این فرد عمل نکرد و با این که می‌دانست کرونا دارد در جامعه آمد، با او چه برخوردی شود که این طرح را به کمیته اجتماعی و امنیتی واگذار کردیم که امروز بررسی شود و نهایی کنند.  

* این مساله از مهمترین مسائل ما است که در کشور هر طور که معلوم شد فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود. همه طرح‌هایی که اجرا  و سخت گیری می‌کنیم برای همین است که فرد کرونایی قاطی دیگران نشود و ویروس به دیگران منتقل نکند.  

*آنهایی که مشخص می‌شود که مبتلا شده اند حتما باید از جامعه جدا شوند تا این که معلوم شود که آنها دوران خود را در فاصله گیری از جامعه گذرانده‌اند. وقتی خوب شدند به جامعه برمی‌گردند. این دوره، دوره طولانی نیست، دوره دو هفته ای است و همه باید رعایت کنیم تا از این مساله عبور کنیم.

*{با اشاره به کسانی که در خصوص کرونا شایعه پراکنی می کنند}: کسانی که در جامعه شایعه پراکنی می‌کنند و ذهن مردم را مشوش و ناراحت می‌کنند و استرس وارد می کنند از همکاران نزدیک کرونا هستند. چرا که کرونا اینها را می‌خواهد. کرونا می خواهد که عده ای روی اعصاب مردم بیایند تا مردم روحیه خود را از دست بدهند تا او موفق شود.

*آن کسی که روحیه اش را از دست می دهد و در استرس و فشار روحی قرار می گیرد، ایمنی بدنش آسیب می‌بیند و این ویروس سریعتر می‌تواند به اهدافش برسد بنابراین ما نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باهم باشند. این کار را وزارت ارشاد، دستگاه های دیگر و صدا و سیما و فضای مجازی است و همه باید مراقبت و مواظبت کنند که چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

*{با اشاره به بحث خرید و فروش اینترنتی}: در روزهای گذشته هم بر خرید و فروش اینترنتی تاکید کردیم که حتی الامکان مردم نیازهای خود را توسط شرکت‌هایی که از طریق اینترنت می‌توانند جنس تهیه کنند و درب خانه تحویل بدهند، خرید کنند. 

*در این زمینه اقداماتی که شده است در جلسه امروز مطرح شد و اقداماتی که باز هم لازم است در جلسات بعد از طریق وزارت صمت مطرح شود برای این که در ایامی که مهم است فاصله گذاری اجتماعی انجام شود  نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند.

*بحث بعدی زندگی مردم است. می‌دانیم در این ایام وقتی مسافرت را ممنوع می‌کنیم، این که می گوییم مغازه و فروشگاه بسته شود به زندگی مردم فشار وارد می‌شود. می دانیم عده‌ای هستند که زندگی آنها با کار روزمره تامین می‌شود که اگر کار نکنند برای مخارج زندگی دچار مشکل می‌شوند.

*طرح های ما که باید اجرا شود اگر یک روز لازم باشد اجرا شود ما یک روز و یک ساعت نخواهیم کرد. هر مقدار که ضروری باشد اجرا می‌کنیم. به محض این که ضرورت تمام شود، این طرح کنار گذاشته می‌شود و مردم به زندگی عادی خود بر می‌گردند. مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات و رفت و آمدها و فعالیت‌ها و مسافرت‌ها همه به شرایط قبل برخواهد گذشت اما باید به آن روز برسیم که ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کند. 

*هنوز در بعضی از استان‌ها روند مبتلایان ما و حتی در بعضی جاه‌ها روند فوتی در حال افزایش است. این روند افزایشی ما را وادار می‌کند که این طرح‌ها را همچنان پیش ببریم. هر زمانی که وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما گفت که روند افزایشی کاهش پیدا کرده است و تثبیت شده است و روی خط موازی قرار گرفته آن زمانی است که ما می‌توانیم شرایط را به شرایط قبل از این حوادث ماه اسفند برگردانیم.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند