رویترز گزارش داد، منابع آگاه اعلام کردند، چین واردات گاز از آمریکا را پس از حدود ۲۰ ماه توقف از سرگرفته است. 

چین در قالب جنگ تجاری با آمریکا، بر واردات گاز از این کشور تعرفه گمرکی اعمال کرده بود که در قالب فاز نخست توافق تجاری با آمریکایی‌ها این تعرفه‌ها لغو شده است تا شرایط ورود گاز از آمریکا به این کشور آسیایی تسهیل شود.

پس از آنکه چین اعمال تعرفه بر ۷۰۰ قلم کالا از آمریکا را طی ماه جاری لغو کرد، واردکنندگان گاز در این کشور به سمت خرید گاز از آمریکا هجوم آوردند. 

بنا به گفته دو فرد باسابقه در معاملات گاز بین‌المللی، حدود ۱۲ شرکت چینی از جمله هلدینگ گاز چین که در زمینه توزیع گاز از طریق خط لوله در چین فعالیت می‌کند و دیگر شرکت‌هایی که برای تولید محصولات پتروشیمی به LPG نیاز دارند، از اعمال تعرفه‌ها در چین معاف شده‌اند. 

پیشتر برای واردات گاز آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی اعمال شده بود، اما حالا واردات گاز از آمریکا فقط شامل تعرفه یک درصدی برابر تعرفه وارداتی گاز به چین از دیگر کشورهای خاورمیانه است. 

تان یووی یکی از مقامات هلدینگ گاز چین، گاز آمریکا به منابع تأمین گاز چین تنوع بخشیده و باعث می‌شود که این کشور بتواند به گاز ارزان‌قیمت دسترسی داشته باشد. 

وی گفت: هلدینگ گاز چین برای واردات ۶۰ هزار تن گاز از آمریکا برای اواخر ماه آینده میلادی سفارش داده است. 

یکی از کارشناسان مؤسسه آی‌اچ اف مارکت در شهر هیوستون تگزاس آمریکا می‌گوید: انتظار می‌رود سفارشات برای واردات گاز آمریکا از چنین افزایش قابل توجهی پیدا کند. 

ارزیابی‌ها حاکی از آن است که تاکنون شرکت‌های چینی برای واردات ۲۲۰ هزار تن گاز از آمریکا ثبت سفارش کرده‌اند. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند