«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که دولت متبوعش از آزاد شدن «جلال روح‌الله نژاد» مهندس ایرانی که به درخواست واشنگتن در فرانسه بازداشت شده و بیش از یک سال را در زندان‌های فرانسه گذرانده بود، عمیقاً متأسف است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «آمریکا عمیقاً از تصمیم دولت فرانسه برای آزاد کردن شهروند ایرانی جلال روح‌الله نژاد از زندان متأسف است. او به دلیل اتهامات مختلف در زمینه صادرات غیرقانونی تجهیزات دارای کاربردهای نظامی برخلاف تحریم‌های آمریکا، مشمول درخواست مسترد شدن به دولت آمریکا بود.»

وی در توئیت دیگری افزود: «آمریکا و فرانسه منافع مشترکی در به پای میز محاکمه آوردن افراد متهم به جرائم جدی دارند؛ به‌ویژخ در مواردی که به امنیت ملی مربوط می‌شود. جای تأسف است که فرانسه در این پرونده تعهدات خود را انجام نداد و از پیگیری عدالت جلوگیری کرد.»

مهندس جلال روح‌الله‌ نژاد که روز جمعه اول فرودین‌ماه آزاد شد، در اواسط بهمن‌ماه 1397 به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در فرودگاه «نیس» واقع در جنوب فرانسه بازداشت شده بود.

اوایل خردادماه سال 98 دادگاهی در فرانسه با تحویل وی به وزارت دادگستری آمریکا موافقت کرده بود و چندی بعد این حکم به تأیید دیوان عالی فرانسه نیز رسید.

در اواخر بهمن‌ماه 98 مهندس روح‌الله نژاد از طریق وکلای خود رسماً به این حکم اعتراض کرد و سرانجام با پیگیری‌های دولت جمهوری اسلامی ایران آزاد شد.

در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به 5 سال زندان محکوم شده بود با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود با استفاده از تخفیف مجازات، امروز از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران قرار گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند