آیت الله سیستانی در این بیانیه بر ضرورت تامین نیازهای اساسی خانواده های آسیب دیده از سوی دولت و خیرین تاکید شده است. متن این بیانیه که در قالب پاسخ به سوال جمعی از مومنان منتشر شده، به شرح زیر است:

 « بسم الله رحمن رحیم. فراهم کردن نیازهای اساسی خانواده هایی که از اوضاع کنونی آسیب دیده اند، در درجه اول مسئولیت جناح های دولتی مربوطه است اما در سایه عدم اهتمام کافی آنها، جز روی آوردن به دیگر طرف های قادر به مشارکت در این امر مهم که جزو افضل خیرات و قربات است، چاره ای وجود  ندارد.

تلاش برای این منظور، همکاری نزدیک گروههای مختلفی را ایجاب می کند:

خیرینی که از لحاظ مالی متمکن هستند تا جایی که برایشان مقدور هست، در این زمینه مشارکت داشته باشند و می توانند هر آنچه را که در این زمینه می پردازند، با رعایت نحوه صرف هزینه ها و توزیع آن، جزو حقوق شرعی خود برشمارند.

تجار و کسبه که مواد غذایی و مانند آن در اختیار دارند، کالاهای خود را بدون افزایش قیمت بلکه با قیمت سوبسیدی و یارانه ای عرضه کنند.

گروهی از جوانان غیور پس از هماهنگی با جناح های رسمی و در سایه ممنوعیت تردد در بیشتر مناطق، برای شناسایی خانواده های مستحق و رساندن مواد اختصاص داده شده به آنها داوطلب شوند در حالی که باید همه تدابیر پیشگیرانه را جهت جلوگیری از سرایت ویروس به آنها رعایت کنند.

صاحبان موکب های حسینی – کسانی که در تهیه مایحتاج رزمندگان قهرمان در روزهای جنگ با داعش نقش داشتند- فعالیت های خود را در خدمت حمایت و پشتیبانی از خانواده های آسیب دیده همراه با رعایت موارد ذکر شده قرار دهند.

از خداوند قدیر مسئلت داریم که دستان همه را به سمت هر آنچه که خیر و صلاح همه در آن قرار دارد، بگیرد و این بلا را از کشور دفع کند که او مهربان و رووف است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته. »

 

این مطلب برایم مفید است
37 نفر این پست را پسندیده اند