دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در پیامی با عنوان «پیام ریاست جمهوری به مناسبت نوروز ۲۰۲۰» بار دیگر به حمایت از اغتشاشگرانی که در اواخر آبان‌ماه گذشته با بهره‌گیری از حمایت‌های مستقیم دولت آمریکا زیان‌های مالی و جانی سنگینی به ملت ایران وارد کردند، پرداخت.

این پیام به اصطلاح نوروزی با تبریکات معمول آغاز شده و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نوروز را به همه کسانی که در سراسر جهان آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفته است.

اما رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه پیام خود به مقصود اصلی خود پرداخته و بار دیگر حمایتش را از اغتشاشگران در ایران تجدید کرده است. وی از اغتشاشگران به‌عنوان «ایرانیان شجاع و باجرأت که در سراسر کشور علیه فساد به پا خاسته‌اند» نام برده است.

وی حتی در بخشی از این پیام به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران نیز تاخته و مدعی شده است که مردم ایران سرمایه‌گذاری در این برنامه‌ها را «اتلاف پول» می‌دانند.

دونالد ترامپ که دولتش سیاست «فشار حداکثری» علیه ملت ایران را در دستور کار قرار داده و پس از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه 97 از هیچ تلاشی برای تضعیف توان اقتصادی ایران فروگذار نکرده است، در جریان حوادث آبان‌ماه نیز تحت لوای طرفداری از مردم ایران، حمایت دولت خود از آشوبگری در ایران را ابراز داشت.

البته در جریان اعتراضات آبان‌ماه یک مقام آمریکایی اعتراف کرده که دولت ترامپ صرفاً به حمایت لفظی از به اصطلاح معترضان اکتفا نکرده و تمهیداتی عملی برای حمایت از آنها اندیشیده است.

در بحبوحه حوادث آبان‌ماه «برایان هوک« مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی اذعان داشت: «ما سعی کرده‌ایم از اعتراضات سال‌های گذشته که طی آنها حکومت ایران اجازه نداد معترضان با یکدیگر [از طریق اینترنت] ارتباط برقرار کنند درس بگیریم. وقتی من در این سمت قرار گرفتم، فناوری‌هایی را در اختیار مردم ایران قرار دادیم که بتوانند در جریان اعتراضات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ما راه‌های میان‌بر در اینترنت را نیز به مردم ایران ارائه کردیم و این راه‌ها به معترضان امکان داد که با یکدیگر ارتباط داشته باشند.»

دونالد ترامپ که علاوه بر اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران، تلاش‌های زیادی را نیز برای آسیب زدن به اقتصاد و جامعه ایران از طریق آشوب‌ها انجام داده، اینک در حالی برای ملت ایران پیام به اصطلاح نوروزی صادر کرده است که در روزهای اخیر نیز فرصت شیوع ویروس کرونا در ایران را غنیمت شمرده و بر فشارهای خود بر ملت ایران افزوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند