علیرضا رئیسی روز جمعه ( اول فروردین) در کنفرانس خبری که به صورت آنلاین و ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: روند بیماری کووید ۱۹ و ابتلا به ویروس کرونا در ۱۳ استان که مردم رعایت کرده اند و در خانه مانده اند و البته مردم به این استانها سفر نکرده و مسافر نیز پذیرش نکرده اند، کاهشی شده است. فعلا اسم این استانها را اعلام نمی کنیم که فکر نکنند روند شیوع بیماری تمام شده و دیگر رعایت نکنند زیرا هنوز به مرحله پیک و اوج بیماری در کشور نرسیده ایم و رشد این بیماری و شیوع بیماری همچنان ادامه دارد.

روند کاهشی کرونا در ۱۳ استان

وی ادامه داد: در این ۱۳ استان بیمارستانهایی داشتیم که همه تخت های آن اشتغال بود و تخت آی سی یو خالی نداشت و بیمارستان پشتیبان داشتند اما اکنون در این بیمارستانها تخت آی سی یو خالی داریم. این اتفاق از سه روز گذشته رخ داده که نشان می دهد مردم با طرح بسیج ملی کنترل کرونا همکاری کردند و کمپین در خانه بمانیم را جدی گرفته اند. در این استانها تعداد موارد جدید بیماری به یک دوم، یک سوم و یک چهارم رسیده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: نکته مهم در مورد این بیماری این است که عده زیادی از مبتلایان به خصوص افراد زیر ۱۴ سال ممکن است به علت ابتلا به ویروس کرونا دچار علایم بسیار کم مانند یک بدن درد مختصر یا سرفه مختصر شنود و علایم چندانی نداشته باشند یا حتی بدون علامت باشند اما این افراد ناقل هستند و می توانند این ویروس را به دیگران به خصوص پدربزرگ ها و مادربزرگ ها منتقل کنند و این ویروس برای این بزرگسالان خطرناک است.

وی افزود: توصیه ما به مردم این است که همچنان در خانه بمانند، به مسافرت نروند و اگر به ضرورت و به هر دلیلی به مسافرت رفتند، اصول بهداشتی را رعایت کنند، از تجمعات بپرهیزند و اگر کوچکترین علامتی پیدا کردند با سامانه سلامت وزارت بهداشت یا سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و اصول قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

کیت تشخیص از اول اسفند در ایران بود

رئیسی در پاسخ به ایرنا درباره تعداد ناقلان واقعی ویروس کرونا گفت: فعلا بر اساس آزمایش هایی که انجام داده ایم حدود ۲۰ هزار بیمار در کشور شناسایی شده اند، این افراد مبتلایان قطعی هستند اما حتما افرادی دیگری هستند که به صورت خفیف مبتلا شده و شناسایی نشده اند. تشخیص این ویروس در کشور ما با استفاده از تست های آزمایشگاهی انجام می شود.

وی ادامه داد: برخی رسانه های معاند در مورد تشخیص دیرهنگام این بیماری حرف های اشتباهی می زنند از جمله اینکه مواردی مثلا از ۱۳ بهمن در کشور بوده و گزارش نشده است. باید به این نکته توجه داشت که کیت تشخیص کرونا حدود دو ماه پیش در چین که محل اصلی شیوع این بیماری بود ساخته شد و از یک ماه پیش در اختیار ایران است بنابراین قبل از اول اسفند امکان تشخیص این بیماری در کشور نبود.

معاون وزیر بهداشت افزود: مراحل تولید کیت تشخیص کرونا در کشور در حال انجام است و اگر تایید شود که عملکرد این کیت ها شبیه کیت های مورد تایید خارجی است، این کیت ها وارد چرخه تشخیص می شود و در آن صورت می توانیم از افرادی که دچار علایم خفیف هستند نیز تست بگیریم و می توانیم تعداد موارد آزمایش را بسیار بیشتر کنیم و حتما ناقل های بدون علایم یا دارای علایم خفیف را هم شناسایی می کنیم.

وی تاکید کرد: هنوز از مرحله پیک بیماری عبور نکرده ایم اما وضعیت در برخی استانها امیدارکننده است گر چه در استانهایی که مردم زیاد مسافرت رفته اند، روند بیماری همچنان صعودی است. در روزهای اخیر هم شاهد این هستیم که عوارضی و جاده های استانهای جنوبی بیشتر از استانهای شمالی شلوغ شده است.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند