علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور و سخنگوی دولت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید، گفت: من کرونا نگرفتم اما در تمام جلسات کرونا هستم و متوجه شدم بسیاری از افراد گرفته اند اما متوجه نمی شوند. 

وی با اشاره به شرایط سخت در کشور در سال 98 و خسارت 35 هزار میلیاردی سیل ابتدای سال بیان داشت: اولین اقدام لازم در حوزه بهداشت و درمان بود. الان که مشکلات کشور را با کشورهای دیگر مقایسه می کنم مدیریت آقای نمکی و همکارانش خوب عمل کردند و در کنار این موضوع زیرساخت های درمانی را در شش سال گذشته قوی کردیم و تخت های بیمارستانی را نسبت به قبل انقلاب دو برابر کردیم.

وی بیان داشت: آقای نمکی انستیتو پاستور و 52 آزمایشگاه را تجهیز کرده بودند. ما بد بینانه ترین سناریو را پیش بینی کردیم. بین سه هزار تا ده هزار تجهیزات (تخت) نیروهای مسلح آماده کرده اند که در صورت نیاز به ما کمک می کنند. سعی کردیم پرستاران بازنشسته را مجدد بخواهیم. این سنگر را باید نگه داریم. حدود ۵۰ میلیون ماسک داریم وارد می کنیم که احتمالا تا اواخر و اواسط هفته آینده بصورت کامل وارد کشور می شود، واقعا این ماسک ها را به دلیل کمبود گران خریدیم زیرا دنیا با بحران ماسک روبرو بود.

ربیعی اظهار داشت: در ششم اسفند آژیر کرونا در کشور نواخته شد؛ اگر در قم زودتر متوجه شده بودیم شاید تمهیدات بهتری انجام می‌دادیم، ما مدارس، دانشگاه را تعطیل کردیم، مراجع و علما هم بسیار خوب کمک کردند.

وی افزود: امروز در دولت مصوب شد برخی مراکز تجمعی و بازارها تعطیل خواهد شد، اما در اصناف کالاهای اساسی ارائه می شود و حتی برخی خدمات ۲۴ ساعته خواهد بود، در خروجی ها دارد نظارت صورت می گیرد و اگر ببینیم خروجی ها بیشتر می شود امکان دارد تصمیمات دیگری بگیریم.

ربیعی تاکید کرد: ما سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌‌ کننده بردیم.

وی عنوان کرد: سازمان برنامه و تامین اجتماعی کمک کردند و طلب تامین اجتماعی را صفر کردیم. فعلا وام خرید و قرض الحسنه را به ۴ میلیون نفر می دهیم که سود ۱۲ درصدی آن را ۴ درصد مردم و ۸ درصد دیگر را دولت پرداخت می کند.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: به ۳ میلیون خانوار بسته های معیشتی پرداخت خواهد شد که تمام مراحل آن بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه می شود.

وی بیان داشت: برخی کالاها را بدون روال ثبت سفارش انجام می دهیم و بانک مرکزی ارز لازم را تخصیص می دهد؛ تنخواهی به معاونت غذا و دارو پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: چقدر بیرحمانه آمریکایی ها گفتند کاری که تحریم ها نتوانست با ایران بکند کرونا انجام می دهد.

ربیعی اظهار داشت: با این فعالیت ها توانستیم اقتصادمان را سرپا نگه داریم. با توجه به تعطیلی مدارس قرار شد با توجه به جغرافیای کشور هفته هایی را در آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان افزایش دهند، همینطور ۱۷ جلسه آموزشی تحصیلات تکمیلی باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: ما و آقای رییس جمهور می خواهیم هیچ فردی بیکار نشود و منتظر تخصیص اعتبار آن هستیم، هیچ وقت عاطفه ایرانی این روزها را فراموش نمی کند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما در جریان شیوع کرونا تجربه خوبی از آموزش را با فضای مجازی و صداوسیما تجربه کردیم، گفت: من از مردم می‌خواهم که خریدها را به سمت فضای آنلاین ببرند تا آن کسب و کارها هم سامان بگیرد و اینکه پست هم مرسولات را با تخفیف ارسال خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند