دکتر مجید مرجانی با بیان اینکه ویروس کرونا تابع قانون همه یا هیچ نیست، گفت: در بسیاری از موارد افراد سالم، جوان  و بدون بیماری زمینه‌ای هم از جولان این ویروس  جان سالم به در نبرده‌اند و در عین حال موارد متعددی هم فرد با بیماری زمینه‌ای  و کهولت سن خوشبختانه درمان و از بیمارستان مرخص شده است.

وی با اشاره به فاکتورهای بستری بیماران مبتلا به کرونا، اظهار کرد: ۸۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا دارای علایم خفیف یا بی‌علامت هستند و به افراد توصیه می‌شود که با کوچکترین نشانه‌ای به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: مراکز درمانی به میزانی با ترافیک بیماران بدحال تنفسی و مبتلا به کوید ۱۹ درگیر هستند که اکیدا توصیه می‌کنیم که مردم صرفا با علائمی مشابه سرماخوردگی ساده به بیمارستانها و مراکر درمانی مراجعه نکنند. دومین نکته مهمی که باید مورد توجه مراجعان به بیمارستانها باشد، احتمال آلودگی ۴۰ درصدی به ویروس کرونا ضمن مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانهاست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بیماران بستری مراجعانی با تب‌های بالا و تنگی نفس شدید هستند، خاطرنشان کرد: افراد با بیماری‌های زمینه‌ای از جمله بیماری ریوی، قلبی، فشارخون، افرادی که نقص سیستم ایمنی بدن دارند، عمده‌ترین بیماران بستری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را به خود اختصاص می‌دهند.

وی تاکید کرد: علی‌رغم این که سرفه خشک می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا باشد و برای مبتلایان موضوعی بسیارآزار دهنده است، ولی سرفه به تنهایی عامل خطرناکی در مبتلایان و فاکتوری برای بستری محسوب نمی‌شود.

دکتر مرجانی تنگی نفس را مهمترین و خطرناکترین فاکتور بستری مراجعان ذکر کرد و توضیح داد: اکسیژن خون بیماران بدحال به سرعت بررسی و درصورتیکه اکسیژن خون ۹۳ یا کمتر باشد معیار مهمی برای بستری است.

دکتر مرجانی با بیان این که بیشترین موارد مخاطرات برای کسانی است که بیماری زمینه‌ای و سن بالا دارند اظهار کرد: افراد چاق با  BMI بالا  نیز بیش از سایرین در معرض خطرات ویروس کوید ۱۹  هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری هشدار داد: کسانی که عوامل زمینه‌ای دارند خیلی خیلی در این روزهای کرونایی از خود مراقبت کنند، در منزل بمانند و توصیه‌ها را جدی بگیرند و در عین حال افرادی هم که عوامل زمینه‌ای ندارند اصلا تصور نکنند که این بیماری صرفا یک سرماخوردگی ساده است و مشکلی پیش رویشان نیست.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند