حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت ضمن تبریک پیشاپیش سال ۹۹ و تسلیت به مناسبت از دست رفتن هموطنان در اثر بیماری کرونا، گفت: سال ۹۸، سال افتخار ملت ایران بود. در همه زمینه هایی که دشمن تصمیم داشت برای مردم ما پیچیدگی هایی را ایجاد کند تا در نهایت کمر آنها را در برابر فشار خم کند، مردم ما توانستند از فاجعه، حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.

وی افزود:  در سال ۹۷ و ۹۸ همه فشار دشمن در بخش اقتصاد بود که از اردیبهشت ماه ۹۸ بدترین فشار بر مردم ایران اقتصاد کشور و صنعت نفت وارد شد؛ این فشارها علیرغم اینکه مشکلاتی برای زندگی مردم عزیز ما به وجود آورد، در عین حال موفقیت‌های بزرگی هم برای ما آفرید.

اهم اظهارات رئیس دولت دوازدهم را بخوانید؛

*برای اولین بار بودجه بدون نفت را پشت سر گذاشتیم. سال ۹۸ سال اداره کشور بدون نفت بود.

*در سالی که گذشت، قهرمانان اقتصادی کشورمان، توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. ما در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم و این یک افتخار برای ملت بزرگ ایران است.

*آمار نه ماهه ما در سال ۹۸ می‌گوید روند رشد اقتصادی ما مثبت بوده است.

*ما در سه ماهه اول و در سه ماهه  دوم و بخصوص در سه ماهه سوم اقتصاد بدون نفت مثبت و هم اقتصاد با نفت مثبت است. امیدوارم سه ماهه چهارم هم ارقامی شبیه همان را داشته باشیم و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.

*ما در این سال حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران را نگذاشتیم یک روز تاخیر بیفتد.

*به خاطر فشاری که مردم با آن مواجه بودند، ۲۰ درصد حقوق کارمندان را افزایش و آن را پرداخت کردیم، برای سال آینده افزایش حقوق را برای کارمندان و کارگران پیش‌بینی کردیم و در هر دو عرصه فشار برای مردم کاهش دادیم. بسته حمایتی برای ۶۰ میلیون نفری که در فشار اقتصادی بیشتری بودند را پیش‌بینی کرده و از آبان آن را پرداخت کرده و در سال آینده هم این کار ادامه می‌دهیم. 

*امسال حوادثی را داشتیم که در تاریخ بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده است. سیل از جمله مسائلی بود که در چند روز مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد و ۲۵ استان و ۳۵ هزار میلیارد خسارت ایجاد کرد. البته رحمت هم بود، سفره‌های زیرزمینی تقویت شدند، وضعیت برق بهتر شد، سدها پر شدند و تالاب‌ها و رودخانه‌ها پر شدند. 

*قبل از پایان سال، ۸۰ هزار خانه مرمت شدند. این مربوط به خانه‌هایی است که بخشی از آنها تخریب شده بود. خانه‌هایی هم بودند که به خاطر سیل از بین رفته بودند. حدود ۳۰ هزار خانه ساخته شده و البته مقداری باقی مانده است. مجموعا ۴۶ هزار خانه احداثی داریم. 

*{با اشاره به مسائل سیاسی و امنیتی سال ۹۸}: دولت ما در برابر دولت‌هایی که نتوانستند به تعهد خود به خوبی در زمینه هسته‌ای عمل کنند، کاهش تعهدات را شروع کرده و این کار را در پنج مرحله ادامه داد. تقریبا همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشته و صنعت هسته‌ای آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است. کارهای بزرگی در صنعت هسته‌ای انجام شده که در ۲۰ فروردین آن را توضیح می‌دهیم. 

*در دادگاه‌های بین‌المللی از نظر حقوقی در برابر آمریکا پیروز شده و در برابر توطئه‌های دیگر آمریکا قاطعانه ایستادیم، آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما از این نگذشته و نخواهیم گذشت.

*نیروهای مسلح با غرش موشک‌ها به این اقدام پاسخ دادند که آمریکایی‌ها هیچ وقت فراموش نمی‌کنند چراکه برای اولین بار در برابر یک کار غلط و وحشیانه پاسخ قاطعانه دریافت کردند.

*پاسخ مهمتر از این پاسخ مردم ما بود که آن حضور با شکوه در ایران عراق و دیگر کشورها بود که دشمن را شکاند. آنها فکر می کردند با ترور سردار مقاومت ما، مقاومت ملت ایران می شکنند اما نتیجه عکس داد این اقدام آنها و این مقاومت در جامعه ما مستحکم شد.

*{با اشاره به هدف قرار دادن پهپاد متجاوز آمریکا توسط سپاه}: من فکر نمی کنم و سراغ ندارم در کشورهای اطراف ما که پهپادی تجاوز کند به سرزمینی و آن پهپاد با قاطعیت مورد هدف قرار گیرد آنهم با سامانه پدافند هوایی ایرانی که همینجا جا دارد که از کاری که در این یک سال انجام گرفته در زمینه صنعت دفاعی از تمامی نیروهای مسلح تشکر کنم. بویژه در حوزه پدافند هوایی. البته انشاالله امیدواریم در سال جدید پیشرفت در این حوزه را ادامه دهیم و سامانه باور 373 را کامل تر و قوی تر می کنیم و همچنین در سایر بخش ها پیشرفت کنیم.

*بنابراین در اینجا جا دارد که از تمامی نیروهای مسلح  از جمله سپاه، ارتش، وزارت دفاع، نیروی انتظامی، بسیج تشکر کنم که در برابر  آمریکا قاطعانه  ایستادگی کردند و سیلی محکمی به او بزنند و عظمت ملت ایران را به تمامی دنیا نشان دادند.

*اگرچه مساله هواپیمای اوکراینی برای همه ما مایه تاسف و ناراحتی بود اما دو اتفاق در برابر این خطای انسانی فردی صورت گرفت، نخست این که همه‌ مردم و مسئولان از مقام معظم رهبری تا سایر مسئولان با خانواده‌های این عزیزان در این سوگ شریک بودند و همه به خون این عزیزان احترام کردند و آن‌ها شهید محسوب شدند، کار دیگری که انجام گرفت، این بود که نیروی مسلحی که در چارچوب ماموریت خود مرتکب این خطا شد، این را بیان کرد و در کوتاه‌ترین زمان با شهامت و شجاعت عذرخواهی کرد، این کار هم در تاریخ خیلی نظیر ندارد، در کنار این حادثه تلخ اتفاقات زیبا را مشاهده کردیم.

*کرونا باعث شد دنیا ببیند در فقه ما تحجر وجود ندارد. اینکه نماز جمعه و اماکن متبرکه ما تعطیل شود اسان نیست.

* در طول سال ۹۷ و ۹۸ بزرگترین طرح ها را افتتاح کردیم. در سال ۹۸ که روزهای پایانی آن هستیم در زمینه صنعت آب و برق سدهایی را  افتتاح کردیم . مجموعا در ۶ ماه دوم سال ۲۲۷ طرح مهم با ۳۳ هزار میلیاردتومان افتتاح شد که البته تنها در صنعت آب و برق نبود. در زمینه کشاورزی هم کارهای بسیار عظیمی انجام گرفت.

* امسال علاوه بر محصول گندم در محصول برنج ما بی‌نظیر بود و تقریبا به خودکفایی رسیدیم و با توجه به شرایط آب هوایی با تلاش کشاورزان شرایط بهتری داشتیم امیدواریم سال آینده طرح های مهمی را در زمینه آب، کانال‌کشی، کشاورزی به خصوص در منطقه غرب کشور افتتاح خواهیم کرد که مردم در تابستان و پاییز شاهد این افتتاح خواهند بود. 

*برای اولین بار تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب در روز رسید این کار عظیم در تاریخ ایران است و اولین بار است و جزو کشورهای پیشرفته در زمینه تولید گاز خواهیم بود. 

*همین امسال ۶ سکو را تا ماه اسفند به پایان بردیم که بی سابقه است، تقریبا در پارس جنوبی همه طرح‌ها را جز فاز ۱۱ تمام کردیم. یعنی اول دولت یازدهم ۱۰ فاز افتتاح شده بود و ۱۷ هم ما افتتاح کردیم یعنی ۲۷ فاز را تمام کردیم و کار بی نظیری انجام گرفته است.

*بزرگترین کشف نفتی تاریخ ایران امسال اتفاق افتاد. ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا را در منطقه جنوب غرب ایران کشف کردیم که البته مقداری اکتشاف سال‌های قبل بود و ۲۲ میلیارد آن مربوط به همین یکی دوسال بود. میدان نفتی نامآوران کار بزرگی بود.

* در همه زمینه ها پیشرفت داشتیم، در چند ماه اخیر سه طرح در اطراف تهران افتتاح کردیم. جاده مهم شمال آزاد راهی که تهران را به منطقه شمال وصل می کند که ۹۰ کیلومتر تبدیل به ۳۲ کیلومتر شد که یکی از شاهکارهای بزرگ راه سازی از لحاظ پل و تونل است.

*مردم بدانند ما در شرایط تحریم و سختی این پروژه را تمام کردیم. من از رسانه ها می خواهم که با این عبارت این طرح ها را اعلام کنند که ملت و دولت ایران در سخت ترین شرایط  تحریمی تاریخش بزرگ‌ترین طرح‌ها را افتتاح کرد.افتتاح طرحهای عظیم در سخت ترین شرایط تحریمی ، سیلی محکمی بر ابرقدرت متجاوز بود.

*در طرح آزاد راه شمال تا دولت ما ۱۷ درصد طرح اجرا شده بود که ۸۳ درصد طرح را این دولت با این شرایط سخت تکمیل کرد. علاوه بر این آزاده راهی که همت را به کرج وصل می کند این جاده اول دولت ما ۳ درصد اجرا شده و ۹۷ درصد در دولت ما و در این ۶ سال افتتاح شده است.

*این کار بزرگ در شرایط تحریم و فشار آمریکا بوده است یعنی سیلی به آمریکا این است.  این که ما می گوییم به آمریکا سیلی بزنیم، یکی موشک‌هایی بود که به عین الاسد خورد. این همه سد، سیلی است. این همه کانال، ‌ تصفیه خانه، نفت و گاز و فرآورده سیلی‌های محکم به صورت ابرقدرت متجاوز است که ما این کار را انجام دادیم.  

*راه آهن میانه - بستان آباد در همین ماه‌های اخیر افتتاح کردیم و راه آهن هایی که سال گذشته و امسال افتتاح شد که ۵ استان را به راه آهن سراسری متصل کرد از دیگر کارهای بزرگ ما بود که خود این سیلی است.

*در شرایط تحریم ما نه روستا، نه مستضعفان و نه توسعه را رها نکرده‌ایم. البته نمی‌گویم که شرایط عادی بوده و مردم بی‌مشکل بوده‌اند.

*این دولت در تامین موادی که مورد نیاز مردم است به خصوص مواد غذایی و بهداشتی تلاش کرده و شما می‌توانید تهران را با برلین، پاریس و لندن مقایسه کنید. شما ببیند که در آنجا چه شد، قفسه‌ها خالی شد  و سر دستمال کاغذی دعوا شد. بیمارستان‌های کشورهای غربی امروز اعلام می‌کنند جا ندارند.

*واردات مواد اساسی ما ۱۹ درصد بیشتر از پارسال است و تاکنون ۴۳ میلیارد دلار واردات داشتیم و حدودا ۴۱ میلیارد صادرات داشتیم. البته به این معنی نیست که کم صادرات داشته ایم، چرا که مبنا را تغییر داده ایم.

*بانک مرکزی ما ۳۹ میلیارد دلار ارز تخصیص داده و ۱۴.۸ میلیارد دلار ارز برای کالای اساسی تخصیص داده است.

*کرونا یک آزمایش الهی است. ما در کرونا با مردم صریح صحبت کردیم. به برخی رسانه های مجازی و برخی افراد توجه نکنید.

*ما در ۳۰ بهمن متوجه شدیم که کرونا به ایران آمده و آزمایش‌هایی که از قم به تهران آمد مشخص شد که کرونا به کشور آمده است.

* این اطلاعات صبح چهارشنبه مشخص شد و در همان روز در هیئت دولت به مردم اعلام شد. ما حتی یک روز هم در اعلام این خبر به مردم تأخیر نداشتیم. دوم اسفند انتخابات بود و ما می‌توانستیم صبر کنیم و سوم اسفند این خبر را اعلام کنیم اما چنین اقدامی را انجام ندادیم. ما با مردم صادقانه حرف زدیم.

*در مسئله هواپیمای اوکراینی نیز، نیروهای مسلح صادقانه با مردم حرف زدند. این تبلیغات دروغی که در مسائل مختلف از جمله کرونا راه انداختند، حقیقت ندارد و ما تأخیری نداشته‌ایم.

*روز گذشته در تماس تلفنی که با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم و گیلان داشتم، نظرشان این بود که این دو شهر که از لحاظ گسترش ویروس کرونا، از جمله سخت‌ترین مناطق هستند، توانسته‌ایم از پیک بیماری عبور کنیم که این بسیار مهم است. من از آنها پرسیدم که آیا تخت خالی دارید؟ رئیس علوم پزشکی گیلان به من گفت که ۲۰ درصد تخت‌هایمان همچنان خالی است.

* اینکه تبلیغ می‌کنند بیمارستان‌ها دیگر جایی ندارند، دروغ است و هیچ مبنای حقیقی ندارد البته در روزهای اول یکسری مشکلات وجود داشت.

* روزهای اول، روزهای سختی بود و پزشکان و پرستاران کار بزرگی انجام دادند. تاریخ ایران در برابر این قهرمانان تواضع و افتخار می‌کند، نظام سلامت کار بزرگی کرده و می‌کنند. این کار تمام نشده است. باید کار را ادامه می‌دهیم. دولت هر امکانی داشته، پای کار آورده است برای تجهیز بیمارستان و افزایش امکانات درمانی. تولیدات داخلی را افزایش داده و وسایل مورد نیاز را هم وارد کردیم.  

* مردم مطمئن باشند در سراسر ایران هم پزشکی دولتی و خصوصی و هم نیروهای مسلح پای کار هستند، بیمارستان‌ها و نقاهت‌گاه‌ها پای کار هستند و اجازه نمی‌دهیم مردم با مشکل جدیدی به نام نبود تخت و امکانات روبه‌رو باشند.  

* از نظر اقتصادی هر چه در توان داشتیم، انجام دادیم، برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند، تهمیداتی را اندیشیدیم. برخی کارگران که در شب عید دچار مشکل شدند و از همه ضعیف‌تر و جزو اقشار محروم بودند، شناسایی شدند و برای چهار ماه بسته‌ حمایتی دادیم که از دیشب به حساب آنها از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان واریز شد.  

*{با اشاره به ارائه تسهیلات بانکی به چهار میلیون نفر}: تسهیلاتی از نظر مالیات، بیمه، تامین اجتماعی، چک‌ها و مشکلاتی از این دست در نظر گرفته شده است. برخی گفتند به بانک رفته و بانک‌ها گفته‌اند این مسئله هنوز ابلاغ نشده است. این درست است اما این مسئله تصویب شده و من دیروز آن را امضا کردم و دستگاه‌ها این مصوبه را ابلاغ می‌کنند.  

*{ با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره ستاد ملی مقابله با کرونا }: شورای عالی امنیت ملی اختیارات زیادی به این ستاد داده و تاکید کرده مصوبات این شورا به منزله تصمیم شورای عالی امنیت ملی است. رهبری آن را تایید کردند و کمک بزرگی در این زمینه به ما کردند. اکنون دست ما برای انجام هر کاری باز است.  

*{در خصوص میزان مداخله دولت در جامعه برای مقابله با کرونا}: دولت مداخله بزرگی کرده است. یک ماه است مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده و ۱۵ روز دیگر هم تعطیل است. ۴۵ روز مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده که هیچ جای دیگری در دنیا این کار انجام نشده است. هرچند می‌دانستیم کرونا خطر زیادی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ندارد ولی برای عدم انتقال این ویروس، این کار کردیم.  

* تعطیلات در دنیا ۱۵ روزه بوده است ولی در بخش آموزشی حداقل ۴۵ روز را تعطیل کردیم. در زمینه ادارات هم به وزارتخانه‌ها اعلام کردیم هر کس مرخصی نیاز دارد با دست و دلبازی این مرخصی را بدهند.  

*در موضوع اجتماعات، کار بزرگی در کشور انجام شد، از علما و مراجع تشکر می‌کنیم. اینها تحجر را شکستند. کرونا نشان داد در فقه و حوزه ما تحجر وجود ندارد و علم با دین یکی است. تعطیلی نمازجمعه آسان نیست. اینکه اماکن متبرکه آنهم مانند مشهدالرضا و حرم حضرت معصومه (س) و شاهچراع بسته شوند، کار آسانی نیست ولی به خاطر سلامت مردم و اینکه علم می‌گوید بستن امروز برای سلامتی و صحت مردم ضروری است، انجام شد.  

* این را ائمه می‌خواهند و می‌گویند زیارت مستحب و سلامت مردم واجب است. اینکه درب مسجد و اماکن متبرکه بسته شود، کار آسانی نیست ولی وظیفه واجب بوده است. همان‌هایی که زیارت را مستحب کردند، بستن را برای مردم واجب کردند. البته دل‌ها باید متصل باشند و همه مردم باید متوجه اماکن متبرکه باشند.  

*در مسیر معنویت فاصله معنا ندارد، ان‌اشالله سال خوبی خواهیم داشت. سال سختی را داشتیم ولی سال پر افتخاری را پشت سر گذاشتیم. به ملت ایران به خاطر قدرت، مقاومت، ایستادگی‌شان، احترام‌شان به سردار بزرگ‌شان، احترام‌شان به عزیزانی که در حادثه هواپیمای و بدرقه آن عزیز از دست رفتند، مردم فداکاری که خود را با جامعه یکی دانسته و در همه جا حضور یافتند.

* ان‌شاالله در سال ۹۹ خداوند برکت، رحمت و شفای خود برای بیماران و همه کسانی که بستری هستند، نازل کرده و کمک کند که از این روزهای سخت عبور کنیم، از آغاز سال، دولت با همه وجود آماده است. جمعه هم سرکار هستیم اما اولین روز کاری ما شنبه است که ستاد ملی کرونا است. دولت یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد هر چند عید مبعث خواهد بود.  

*ما سرکار هستیم و عزیزان در خانه باشند، اگر جایی سخت‌گیری بر مردم می‌شود، مردم ببخشند. بررسی‌ها در خروجی استان‌ها شروع شده که ضروری است. ممکن است اقدامات دیگری هم انجام دهیم. از محققانی که در این روزها برای داروی جدید تلاش می‌کنند و از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنیم. از فعالان فضای مجازی تشکر می‌کنیم.  

*فضای مجازی، فضای اتصال مردم است، این روزها موجب دوری از فضای حقیقی و فعالیت در فضای مجازی شده است. رسانه‌ها وظیفه خطیری را بر دوش داشتند. امسال در همه صحنه‌ها فعال بودند. در تشیع سردار فعال بودند و صحنه‌های مهمی را ثبت کردند. رسانه ملی بار مهمی بر دوشش است و در این روزها یک بال برای مبارزه با کرونا خود صداوسیما است.  

*صداوسیما بار مهمی بر دوش دارد و خدمت بزرگی انجام داده است. امیدواریم با برنامه‌های خود مردم را شاد کند. از روزنامه‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی تشکر می‌کنم و برای آنها آرزوی سال خوبی داریم. امیدواریم سال آینده سال میمون و مبارکی برای مردم باشد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند