«زولتان وارگا هاژونیس» سفیر مجارستان در جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. 

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با سفیر، مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران به رفتار غیر متعارف پلیس و کادر پزشکی بیمارستان سنت لاسلو شهر بوداپست با دانشجویان ایرانی مبتلا به ویروس کرونا را به وی ابلاغ کرد. 

عراقچی تصمیم دولت مجارستان برای اخراج ۱۵ دانشجوی ایرانی مشکوک به کرونا را غیرقابل قبول دانست و از سفیر خواست تا درخواست جمهوری اسلامی ایران برای تجدید نظر در  این تصمیم را به اطلاع مقامات مجاری برساند. 

در این دیدار همچنین بر مسئولیت دولت مجارستان در زمینه تامین شرایط اقامتی، بهداشتی و درمانی مناسب برای دانشجویان ایرانی در آن کشور تاکید شد.

سفیر مجارستان در این دیدار، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت شیوع کرونا در مجارستان و اقدامات دولت برای مهار بحران، قول داد در اولین فرصت درخواست دولت ایران را بهردولت متبوع خود منعکس کند.

در همین رابطه و طی دو هفته گذشته، سفیر مجارستان 2 بار از سوی مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه دعوت شده بود. اضافه می شود که در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاههای مجارستان مشغول به تحصیل هستند. 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست در تماس نزدیک با دانشجویان کشورمان و مقامات مجاری به منظور اطمینان از سلامتی و شرایط مناسب اقامتی و تحصیلی این دانشجویان قرار دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند