در حالی که پژوهشگران تأکید دارند هنوز شواهدی مبنی بر کاهش شیوع «ویروس کرونا» با شروع فصل گرم وجود ندارد، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته این ویروس در ماه جولای یا آگوست از بین خواهد رفت. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ترامپ گفته «اگر ما کارمان را واقعاً خوب انجام دهیم» همه‌گیری ویروس در آمریکا در ماه جولای یا آگوست از بین خواهد رفت. او در بخش دیگری از سخنانش هم درباره اینکه همه‌گیری این ویروس چه زمانی به پایان خواهد رسید گفت: «ممکن است آگوست، جولای یا بعدتر از آن باشد.»

 ترامپ چند روز پیش هم در جمع فرمانداران ایالت‌ها مدعی شده بود: «گرما عموماً این نوع ویروس را می‌کشد.»

این سخنان ترامپ به باد سخره گرفته شد و متخصصان پزشکی از او خواستند خطر ناشی از ویروس کرونا را جدی بگیرد. 

رئیس‌جمهور آمریکا که امروز دوشنبه در یک کنفرانس خبری حضور داشت گفت: «تک تک ما نقشی حیاتی به عهده داریم که باید ایفا کنیم.»

ترامپ در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد هنوز تصمیمی برای قرنطینه سراسری آمریکا نگرفته اما امیدوار است که کار به این نقطه نرسد. 

او که به دلیل کوچک‌نمایی تهدید ناشی از کرونا در آمریکا مورد انتقاد قرار دارد گفت: «با مشکلی مواجه هستیم که یک ماه پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد.»

این در حالی است که ترامپ یک ماه پیش هشدارهای متخصصان پزشکی درباره گسترش شیوع کرونا در آمریکا را «فریبکاری دموکرات‌ها» خوانده بود. 

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود. 

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد. 

با آنکه ویروس‌ها به خصوص ویروس عامل آنفولانزای فصلی با شروع فصل گرم از بین می‌روند پژوهشگران می‌گویند هنوز تضمینی برای اینکه «کرونای جدید» هم چنین رفتاری داشته باشند وجود ندارد. 

دولت چین پیش از این رسماً آمریکا را به احتمال جنگ بیولوژیک با ویروس کرونای جدید متهم کرده است. 

دولت چین پنج‌شنبه (۲۲ اسفند) از آمریکا خواسته بود در مورد سابقه ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» بر اثر ویروس کرونای جدید در آمریکا و احتمال انتقال این ویروس به چین توسط ارتش آمریکا، شفاف‌سازی کند. 

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این مورد در توییتر نوشت: «شروع [ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده‌اند؟ نام بیمارستان‌ها چیست؟»

وی افزود: «شاید این ارتش ایالات متحده بوده که این همه‌گیری را به "ووهان" برده است. شفاف باشید! داده‌های خود را علنی کنید! ایالات متحده به ما یک توضیح بدهکار است.»

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند