دکتر زهرا عبدالهی گفت: مکمل های ویتامینی، دسته ای از ترکیبات شیمیایی ویتامین ها و املاح معدنی مثل آهن، روی ، کلسیم و منیزیم و .... هستند که بطور سنتیک تولید شده و در موارد خاصی در کنترل و درمان بیماری ها زیر نظر پزشک و متخصصین تغذیه ممکن است موثر واقع شوند.

وی افزود:  متاسفانه انتقال اطلاعات غیرعلمی و اثبات نشده در مورد مصرف مکمل های ویتامینی برای پیشگیری از این بیماری توسط افراد، گروه ها و انجمن های مختلف علاوه بر سردرگمی مردم عواقب جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت. مصرف خودسرانه مکمل ها علاوه بر بروز مسمومیت ناشی از مصرف زیاد، موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن می شود. زیرا سیستم ایمنی و دفاعی بدن در صورتی می تواند در مقابل بیماری از بدن دفاع کند که تمام ویتامین ها و املاح معدنی یعنی ریزمغذی ها در یک حالت تعادل و  تناسب در بدن وجود داشته باشند. طبعا با زیادی مصرف یک نوع خاص از ویتامین ها مثل ویتامین ث، ویتامین د، ویتامین آ و یا مصرف یک نوع  از املاح معدنی مثل کلسیم، روی و یا منیزیم به تنهایی موجب برهم خوردن تعادل بین ریزمغذی ها در بدن شده و این خود موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.

بنابر اعلام وبدا، عبدالهی تاکید کرد: در حال حاضر فقط مصرف مکمل هایی که در قالب برنامه های ملی نظام سلامت از طریق شبکه های بهداشتی درمانی کشور توسط کارکنان بهداشتی و کارشناسان تغذیه  توصیه  می شود باید مطابق با دستور العمل های وزارت بهداشت توسط گروه های آسیب پذیر تغذیه ای مصرف شوند و مردم فقط به توصیه های دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت عمل کنند و در دام عده ای سودجو که به توصیه و فروش مکمل های ویتامینی با قیمت های گزاف پرداخته اند نیفتند. هرگونه توصیه توسط متخصصین و کارشناسان خارج از بخش بهداشت هم فقط در صورت هماهنگی و تایید این دفتر قابل استفاده است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر تنها راه موثر پیشگیری از ابتلا به  این بیماری رعایت کامل اصول بهداشت فردی به خصوص شستن مکرر دست ها با آب و صابون و یا استفاده از محلول های ضدعفونی، خودداری از حضور در معابر و اماکن عمومی و ماندن در منزل و رعایت یک برنامه غذایی متنوع و متعادل، خودداری از مصرف فست فودها و غذاهای خیابانی و پختن کامل  مواد غذایی به خصوص گوشت ها و تخم مرغ است.

گفتنی است: دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با تدوین یک راهنمای غذایی ساده و کاربردی و ابلاغ آن توسط معاون بهداشت وزیر به کلیه معاونت های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشور از کلیه کارکنان بهداشتی و بویژه کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز جامع خدمات سلامت خواسته است که آموزش های لازم را از طرق مناسب به مردم ارائه دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند