سومریه نیوز گزارش داد، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، بغداد دو شکایت‌نامه‌ جداگانه درباره حمله اخیر آمریکا به شورای امینت و دبیرکل سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

این وزارت‌خانه نقض حاکمیت عراق توسط نیروهای آمریکا را که پایگاه‌های ارتش، پلیس و حشد شعبی را بمباران کردند، محکوم و اعلام کرد، نیروهای هدف قرار گرفته شده در این حملات، نیروهای ملی عراق هستند که از این کشور و تمامیت آن دفاع کرده، شجاعانه جنگیده و مانع از گسترش حضور داعش در منطقه و جهان شده‌اند.

در این بیانیه آمده است، نیروهای آمریکایی فرودگاه مدنی در دست ساخت کربلا را هدف قرار دادند؛ شهری که در میان ملت عراق مقدس و محترم است و در اثر این حمله تعدادی از غیرنظامیان کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند و علاوه بر آن، این حمله خسارت‌های مادی نیز برجای گذاشت.

وزارت خارجه عراق در بیانیه مذکور اعلام کرد، این اقدام آمریکا وضعیت امنیتی عراق را بحرانی می‌کند؛ در حالی که این کشور نیازمند یکپارچه شدن تلاش‌ها برای پیگرد باندهای تروریستی داعش با هدف برقراری امنیت و ثبات است. همچنین این اقدام با ماهیت توافق میان عراق و ائتلاف بین‌المللی مغایرت دارد که بر مبنای آن‌، می‌بایست آمریکا از مبارزه با تروریسم در عراق حمایت کند.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: ما شکایات خود را به همه کشورهای عضو سازمان ملل ارائه خواهیم کرد و نماینده عراق در سازمان ملل دو نامه یکسان را به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت تحویل خواهد داد. همچنین سفیر انگلیس در عراق احضار و در جریان اقداماتی قرار گرفت که بغداد در خصوص حملات اخیر آمریکا انجام خواهد داد.

ساعت یک بامداد جمعه ۱۳ مارس عراق در معرض حملات جنگنده‌های آمریکا قرار گرفت که بخش‌های وابسته به ارتش این کشور، یگان‌های تکاور تیپ ۱۹، پایگاه گردان ۴۶ حشد شعبی، هنگ سوم پلیس بابل در استان بابل و فرودگاه در دست ساخت کربلا را مورد هدف قرار داد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند