اکبر ترکی  با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن مردم در شرایط کنونی کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز برای کرونا واکسن و دارویی وجود ندارد بهترین راه پیشگیری، ماندن در خانه است؛ خانه امن‌ترین جا برای مبتلا نشدن به بیماری کرونا است چون با بیرون آمدن از خانه هر لحظه در معرض آلودگی قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه «مردم از مسافرت پرهیز کنند»، افزود: مسافرت کردن در این شرایط واویلا هست چون در سفر یا ویروس را انتقال می دهید و یا مبتلا خواهید شد. اگر مردم به توصیه ماندن در خانه توجه نکرده و به رفتن به مسافرت ادامه دهند باید جلوی آن ها گرفته شود که در همین باره پیشنهاد قرنطینه چند شهر و استان را مطرح کرده ایم. این ها برای آن است که جلوی گسترش ویروس گرفته شود.

نماینده مردم فریدن در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در این بین برخی از شاغلین چاره ای جز بیرون رفتن از خانه ندارند که آن‌ها هم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند، همچنین کادر درمانی که در خط اول مبارزه با کرونا در بیمارستان ها هستند و در هوای آلوده تنفس می کنند آن ها هم باید رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیری های لازم را مد نظر قرار دهند.

درخواست دولت از مردم 

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با بیان این‌که متاسفانه با همه تلاش‌هایی که دولت و وزارت بهداشت انجام داد، شاهد ورود و شیوع میهمان ناخوانده یعنی ویروس کرونا در کشور هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر تقریبا همه کشور و استان‌ها درگیر این ویروس شده‌اند. دولت از همان روزهای اول مطرح شدن ویروس کرونا در چین، با تمام توان تلاش کرد تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند. امکانات درمانی و بهداشتی را تا حدی که در توان داشت تهیه کرد. در همان روزهای اولیه چندین جلسه دولت به این موضوع اختصاص پیدا کرد. همچنین مراکز پزشکی تجهیز شده و برخی بیمارستان‌ها مختص مقابله با کرونا شده‌اند. به دستور رییس جمهور چند بار اعتبارات ویژه به وزارت بهداشت اختصاص یافت.

وی افزود: فرماندهی مدیریت بحران کرونا به وزیر بهداشت سپرده شد و همه اعضای دولت موظف شدند که به وی کمک کرده و همه امکانات  دستگاه‌هایی اجرایی در اختیار وزیر بهداشت قرار گیرد. همه اعضای دولت  موظف شدند امکاناتی که دکتر نمکی می‌خواهد را تهیه و تامین کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهور خاطرنشان کرد: شرایط که پیچیده‌تر شد، ستاد مدیریت کرونا تشکیل و با نظر شورای عالی امنیت ملی، تصمیم این ستاد برای کل دستگاه‌های نظام لازم‌الاجرا شد. با دستور رهبری هم بخش‌های زیرمجموعه دفتر ایشان هم به کمک آمدند و در مجموع برای مدیریت بحران کل نظام بسیج شدند اما در این بین آنچه اهمیت دارد، همراهی مردم و درک درست جامعه از خطر این ویروس است؛ زیرا مادامی که مردم کمک، همراهی و همکاری کافی را نداشته باشند، امکانات دولتی اثربخشی کافی را نخواهد داشت.

امیری ادامه داد: درخواست دولت از مردم همکاری آنها، مراعات پروتکل‌های مدیریت بحران کرونا، رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی از ناحیه وزارت بهداشت، مراعات بهداشت شخصی برای قطع زنجیره انتقال کروناست. این مسائل با همکاری مردم محقق می‌شود. ما اکنون در آستانه تعطیلات نوروز هستیم و مردم هم علاقه‌مند به سفر هستند اما در حال حاضر چه سفر درون‌شهری و چه برون‌شهری موجب سرعت انتشار ویروس کرونا می‌شود. در حال حاضر همایش‌ها، مجامع عمومی، نمازجمعه‌ها، سینماها و مسابقات ورزشی تعطیل شده است تا از سرعت انتشار ویروس کرونا جلوگیری شود.

خواهش اعضای دولت و رییس جمهور این است که تا زمانی که این مهمان ناخوانده حضور دارد، مردم به سفر نرفته و در خانه بمانند. رهبری سخنرانی خود در روز اول نوروز در مشهد را برگزار نمی‌کند که این نشان‌دهنده اهمیت موضوع مدیریت کرونا است.

امیری در پایان با بیان اینکه باید از دست دادن، روبوسی کردن و سفر پرهیز شود. مردم باید خطر کرونا را به درستی درک کرده و در منزل بمانند تا شاهد سرعت شیوع این بیماری نباشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند