امیررضا منصوری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص مشکلاتی که کرونا برای صادرات خرما به وجود آورده است، اظهار کرد: با توجه به مساله‌ای که در خصوص شیوع کرونا به وجود آمده، بسیاری از کارخانه‌های خرما تعطیل و کارگران آن‌ها بیکار شده‌اند و شرایط مطلوبی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مرزهای ورودی کشورهای هدف صادرات خرمای خوزستان به دلیل کرونا بسته شده است، افزود: مرز کشورهایی از جمله ترکیه، سوریه، ازبکستان، رومانی و... که تحریم را اجرا نمی‌کنند، بسته است و محموله‌های صادراتی اجازه ورود به این کشورها را ندارند.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان خرما خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۲۵ دستگاه کامیون خرمای خوزستان در مرزهای این کشورها باقی مانده و اجازه ورود ندارند. همچنین با توجه به شرایطی که وجود دارد، بیش از ۵۰ تا ۶۰ دستگاه کامیون خرما در درون کارخانه‌ها وجود دارد که نسبت به حمل آن‌ها اقدام نشده است.

منصوری با بیان اینکه کروناویروس از طریق مواد غذایی منتقل نمی‌شود و مدت زمان موثر آن روی مواد غذایی حدود ۱۴ تا ۱۹ ساعت است، گفت: برای آنکه خرما از کارخانه به دست مشتری برسد، بیش از ۱۵ روز زمان می‌برد و این مساله قطعا باعث انتقال ویروس کرونا نخواهد شد. عدم اجازه ورود کامیون‌های حامل خرمای صادراتی خوزستان، از سوی کشورهای هدف تعیین شده است و در این زمینه انتظار داریم تا با رایزنی با این کشورها اجازه ورود مواد غذایی و به ویژه خرمای صادراتی خوزستان به این کشورها داده شود.

وی ادامه داد: اگر دلیل عدم اجازه برای ورود کاومیون‌های حامل خرمای صادراتی خوزستان به کشورهای خارجی، انتقال بیماری از سوی رانندگان به آن کشورها است، قطعا می‌توانند با انجام تست و آزمایش از رانندگان این مساله را بسنجند و در صورت سالم بودن راننده و عدم ابتلای وی به بیماری کرونا، اجازه ورود به آن کشور داده شود.

منصوری با اشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا، صادرات خرمای خوزستان حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است، گفت: عدم اجازه ورود خرمای صادراتی استان به کشورهای هدف و همچنین شرایط بوجود آمده در بحث توقف تولید خرما با توجه به شیوع کرونا، باعث شده است صادرات خرمای خوزستان به ۲۰ درصد برسد.

وی افزود: این مساله باعث شده است که شاهد خواب خرما و همچنین افت وزنی آن باشیم. همچنین با توجه به نزدیکی فصل گرما، نگهداری خرما در انبارها نیز اندکی مشکل ساز خواهد شد و شرایط را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان دشوار خواهد کرد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان خرما خوزستان تصریح کرد: در شرایط کنونی که برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان خرمای خوزستان مشکلاتی به وجود آمده است، از بانک‌ها درخواست داریم تا در خصوص امهال معوقات بانکی و تسهیلات ارائه شده، همکاری لازم را با تولیدکنندگان داشته باشند زیرا اکنون شرایطی که در خصوص کروناویروس به وجود آمده، وضعیت را برای ما دشوار و بسیار بغرنج کرده است.

منصوری همچنین با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌ها برای صادرات خرمای خوزستان به وجود آورده است، خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر مساله تحریم‌ها، بازارهای هدف خرمای خوزستان را با مسایل و مشکلاتی رو به رو کرده است و این شرایط باعث شده تا روند خرید خرمای خوزستان به کندی انجام شود. همچنین تحریم‌ها باعث شده است تا مشکلاتی را درخصوص بازگشت پول داشته باشیم و نتوانیم به راحتی هزینه خرمای صادر شده را دریافت کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند