علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از جلسه‌ای که با حضور وزیر بهداشت و جمعی از نمایندگان مجلس به منظور بررسی موضوع بیماری کرونا در کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: جلسه نسبتاً مفصلی برای بررسی این موضوع در مجلس با حضور برخی اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا که ریاست آن را وزیر بهداشت به عهده دارند، تشکیل شد و ایشان گزارشی از اقدامات این ستاد ارائه کردند، ضمن آنکه تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان نیز پیشنهادهایی برای برون‌رفت از این وضعیت داشتند.

وی تصریح کرد: در این جلسه مطرح شد که بیماری مذکور باید بسیار جدی گرفته شود و تمام دستگاه‌های کشور و مردم به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا دقت و التزام داشته باشند؛ زیرا تسری این وضعیت به خود آنها لطمه می‌زند.

رئیس مجلس تأکید کرد: در موضوع سفرها تأکید شد ستاد ملی مبارزه با کرونا که از پشتوانه شورای عالی امنیت ملی برخوردار است، برای استان‌ها و شهرستان‌هایی که در حال حاضر سالم هستند، دستورالعمل‌هایی مشخص و همچنین برای شهرها و استان‌های درگیر با این بیماری دستورالعمل دیگری داشته باشد و حتما از سفرهای شیوع‌دهنده بیماری کروناجلوگیری شود.

لاریجانی ادامه داد: این سفرها علاوه بر آن که میزان درگیری خودِ مردم را بسیار افرایش می‌دهد، باعث تغییر جنس این ویروس در سفرهای بین استانی خواهد شد و به همین دلیل نحوه مبارزه با آن را دشوار می‌کند.

وی گفت: از موارد مورد تأکید که در خصوص آن وزارت کشور  باید از تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا  حمایت کند، موضوع سفرها بود‌. 

رئیس مجلس درباره مباحث مطرح شده در این جلسه درباره تأمین نیازهای مردم مانند ماسک، لباس‌های پرستاران و پزشکان افزود: در کمترین زمان ممکن می‌بایست نسبت به تولید این اقلام اقدام شود و حتی با استفاده از گروه‌های جهادی، نیازهایی همچون ماسک تأمین گردد و  وزارت خارجه نیز با استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در این عرصه به کمک بیاید.

لاریجانی توضیح داد: مهم‌ترین نیازها در این عرصه نیاز کادر درمانی چه از نظر مالی و چه از حیث تأمین پروژه‌ها به صورت ارزی و ریالی است که سازمان برنامه و بودجه باید در این خصوص ورود کند و در صورتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا تشخیص دهد، این تصمیم قابل طرح در جلسه سران قواست.

وی گفت: تصمیم مهم‌تر در این موضوع آن است که آقای رئیس‌جمهور یک شورای پشتیبانی برای حمایت از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل دهد که مستقیماً اداره شود و همه بخش‌های کشور همکاری لازم را با آن داشته باشند.

رئیس مجلس با بیان اینکه در حال حاضر، نیروهای مسلح همکاری‌های لازم را با ستاد مبارزه با کرونا دارند، افزود: این نیروها در حمایت از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز به کمک خواهند آمد.

لاریجانی همچنین درباره نقش مجلس در موضوع مبارزه با کرونا توضیح داد: در جلسه امروز مجلس، هم اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و هم تعداد دیگری از نمایندگان حضور داشتند و مقرر شد تصمیمات مأخوذه محقق شود، از جمله برخی پیشنهادها با محوریت پاداش و بیمه کادر درمانی به صورت ویژه منظور گردد و یا  افراد آسیب‌دیده جزو ایثارگران لحاظ شوند و  در اینگونه زمینه‌ها تدبیر لازم صورت گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند