حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، با اشاره به کشتار بی‌رحمانه مسلمانان هند، موضوع هند را دارای حساسیت خاصی دانست و توضیح داد: برای بررسی اتفاقات هند باید دو موضوع را مورد توجه قرار داد یک بخش مربوط به شرایط بین ایران و هند است و بخش دیگر تاکید مقام معظم رهبری درباره وظیفه در قبال دنیای اسلام است و جنایت هندوهای افراطی در حق مسلمانان که حتی از آتش زدن مساجد هم دریغ نکرده و نوعی جنگ‌های دینی مشخصا مربوط به دهه ۱۹۹۰ میلادی را احیا کردند.

وی یادآور شد: در آن زمان هندی‌ها و پاکستانی‌ها به عنوان حامی جریانات متقابل بودند که باعث صدمه به منافع ملی دوطرف شد. اکنون هم اقدام هندوهای افراطی محکوم بوده و حتی منشور ملل متحد و کنوانسیون‌های مربوطه ناظر به رعایت حقوق اقلیت‌ها این موضوع را محکوم می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در گذشته بخشی از دولت هند به شدت متاثر از افراطیون هند بود. این افراد در شورای امنیت ترکیه هم نفوذ داشتند که با چتر حمایتی آنها اقداماتی را علیه مسلمانان هند انجام دادند مدتی شرایط تعدیل شده بود، دولت هند به اقلیت‌های دینی توجه داشت اما اکنون شرایط تغییر کرده لذا انتظار می‌رود دولت هند با استفاده از امکانات حاکمیتی خود از تداوم ظلم به مسلمانان هند جلوگیری کند.

وی در ادامه با بیان این‌که درباره‌ موضوع هند دو خط قرمز وجود دارد، اظهار کرد: ما نباید وارد چالش بین ایران و پاکستان شویم همچنین نباید اظهارات به گونه‌ای باشد که به عنوان مداخله در امور داخلی هند تلقی شود و به مقتضیات روابط ایران و هند صدمه وارد کند. هندی‌ها جزو اولین کشورهایی بودند که بعد از تحریم‌های ترامپ با ایران توافق‌نامه امضاء کرده بخشی از نفت ما را می‌خرند و در قبالش پول داده و یا کالا به کالا می‌کنند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: مناسبات تاریخی ایران و هند به خصوص در زمینه‌ اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد باید با توجه به این موضوع از حقوق مسلمانان هم دفاع کرد و در عین حال خطوط قرمز مناسبات دوجانبه ایران و هند را رعایت کرد.

بیانیه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور درباره کشتار مسلمانان هند

همچنین شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار مسلمانان هند خاطرنشان کرد: دولت هند نباید خود را در برابر اعتراض و خشم صدها میلیون مسلمان و انظار آزادی خواهان جهان قرار دهد. 

متن بیانیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به شرح ذیل است:

" بسم الله الرحمن الرحیم

کشور بزرگ هند این روزها با حوادث و وقایع دردآوری مواجه شده که قلب هر انسان آزاده به ویژه مسلمین جهان را جریحه دار نموده است.

تاریخ طولانی این کشور و مردم آن با فرهنگ انسان ساز اسلام پیوند خورده و قطعات روشنی از گذشته این سرزمین را به خود اختصاص داده است.

مسلمانان هند در مبارزات ضد استعماری و مقاومت مردم این کشور برای استقلال که به پرچمداری رهبر بزرگ آن ـ مهاتماگاندی ـ انجام شد، نقش مهم و اساسی داشتند.

مسلمانان هند هماره با همزیستی ایمانی و مسالمت آمیز اقلیت بزرگ و تأثیرگذار برای تحولات مثبت و سرنوشت ساز بوده اند.

لکن در طول این سالیان، هر از چند گاهی زلزله تعصبات فرقه‌ای و اختلافات قومی که میراث شوم انگلیس خبیث است، به این روابط دیرپای انسانی آسیب می‌رساند و آتش جهالت و نادانی گروهی از افراطیون متعصب، به خرمن زندگی مسلمانان مظلوم این دیار می‌افتد.

اکنون تصویب یک قانون تبعیض آمیز که رائحه شوم آپارتاید را به مشام می‌رساند، موجب شده است تا میلیون‌ها انسان بی پناه، به ویژه مسلمانان هند را از حق اصیل و قطعی خود محروم کرده و آنان را از وطن خود اخراج کند.

تأسف بیشتر از آنجاست که دست خبیث آمریکای جنایتکار و صهیونیسم خبیث در پشت پرده این ماجراها دیده می‌شود. گویا سفر اخیر ترامپ و عادی سازی روابط با رژیم نامشروع صهیونیستی تقویت این تبعیض نژادی و قومی آشکار را کلید زده است و گروه‌های تندرو و متعصب هندو را به تشدید حملات وحشیانه و غیرانسانی خود جرأت بخشیده است.

آنچه در این میان موجب تأسف و تعجب است سکوت حمایت آمیز و در مواردی دخالت‌های سؤال برانگیز پلیس هند در حمایت از تندروهای متعصب است که اعتراض و تنفر جهانی به خصوص مسلمانان جهان را برانگیخته است.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به نمایندگی از ائمه جمعه ام القرای جهان اسلام، مراتب همدردی و غمخواری خود را با مردم مسلمان و بی پناه هند ابراز داشته و ضمن محکومیت اعمال غیرانسانی گروه‌های تندرو و متعصب از دولت هند می‌خواهد با تأسّی به منش انسانی بزرگانی، چون رهبر بزرگ فقید هند با اتخاذ تدابیر عاقلانه و عادلانه از حیثیت و حرمت شهروندان خود دفاع کرده و با اقدامات بازدارنده عاجل و تأثیرگذار، در برابر این تعرضات وحشیانه ایستاده و خود را در برابر اعتراض و خشم صدها میلیون مسلمان و انظار آزادی خواهان جهان قرار ندهد.

به امید روزی که بساط ظلم و ستم از پهنه گیتی برچیده شده و بشریت در زیر سایه صلح و عدالت جهانی به آرامش الهی و جاودانه اش دست یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند