رویترز گزارش داد، این اقدامات از سوی دو کشور در پی نگرانی بابت گسترش کرونا ویروس به معنای دشمنی مجدد بین کره جنوبی و ژاپن است که سابقه آن به پیش از جنگ دوم جهانی باز می‌گردد.

معاون وزیر خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، ممنوعیت‌های اعمال شده صدور و معافیت ویزا از سوی کره جنوبی روز دوشنبه اجرایی می‌شود و شامل روندهای ویژه ورود برای خارجی‌های غیر ژاپنی است که از این کشور قصد ورود به کره جنوبی را دارند.

در حال حاضر، ژاپنی‌ها می‌توانند برای ۹۰ روز بدون ویزا وارد کره جنوبی شوند.

سئول پیشتر سفیر ژاپن را بابت اعلام اعتراض به تصمیم توکیو برای قرنطینه کردن اتباع کره جنوبی به مدت دو هفته احضار کرده بود.

ژاپن در میان ۱۰۰ کشوری است که ممنوعیت‌هایی را برای مسافران از کره جنوبی بابت انتشار ویروس کرونا در این کشور وضع کرده است؛ بر اساس آمارها، در نتیجه این ویروس، ۴۴ شهروند کره جنوبی جان باخته و ۶۵۹۳ تن نیز درگیر این ویروس هستند.

کانگ کیونگ وها، وزیر خارجه کره جنوبی نیز به سفیر ژاپن گفت: اگر دولت توکیو از این تصمیم در قرنطینه کردن مسافران کره جنوبی دست بر ندارد، ما کاری جز انجام اقدامات مقابله‌ای شامل ممنوعیت سفر برای شهروندان ژاپنی نداریم.

سئول همچنین مراتب اعتراض خود را به سنگاپور و ویتنام بابت انجام اقدامات مشابه ژاپن ابراز داشته است.

پس از دیدار اوایل روز جمعه در کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی، شورای امنیت ملی این کشور اعلام کرد، توکیو از جانب جامعه بین‌الملل بابت واکنش منفعلانه‌اش به گسترش این ویروس با عدم اعتماد روبروست.

گسترش این ویروس نگرانی‌هایی را درباره این مساله به وجود آورده که آیا توکیو می‌تواند میزبان بازی‌های المپیک در تابستان سال جاری میلادی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند