در این نشست مقامات اروپایی همچنین به بحث و تبادل نظر درباره بررسی تولید داخلی دارو و مقابله با کمبود احتمالی تجهیزات پزشکی همزمان با افزایش همه‌گیری کووید-۱۹ در کشورهای اروپایی خواهند پرداخت.

بیشتر موارد ابتلا و مرگ بر اثر کروناویروس جدید در اروپا، تاکنون در ایتالیا رخ داده است.

با توجه به روند گسترش ویروس جدید در جهان وزیران بهداشت کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز (جمعه) دومین نشست فوق‌العاده خود را در بروکسل برگزار می‌کنند.

هدف از این نشست رایزنی در مورد راهکارهایی عنوان شده که به هماهنگی بیشتر میان کشورهای اروپایی برای مقابله با شیوع کروناویروسِ عامل بیماری کووید- ۱۹ منجر شود.

تا بامداد جمعه بیشترین موارد ابتلا به کروناویروس جدید در کشورهای اروپایی به ترتیب در ایتالیا، آلمان و فرانسه شناسایی شده است. در میان این کشور اوضاع ایتالیا با ۳ هزار و ۸۵۸ مبتلا و ۱۴۸ قربانی بحرانی‌تر از دیگر کشورها است.

وزیران بهداشت کشورهای اتحادیه اروپا میانه ماه فوریه و با شناسایی نخستین موارد ابتلا به کروناویروس در این قاره، نشست فوق‌العاده برگزار و در مورد تدابیر مشترک برای مقابله با این ویروس رایزنی کردند.

در نشست ماه فوریه، کشورهای اروپایی بر سر کنترل مسافران ورودی به اروپا از مبدا کشورهایی که به شدت درگیر کروناویروس هستند توافق کردند.

در این فاصله ایتالیا پس از چین و کره جنوبی در جایگاه سومین کشور جهان به لحاظ آلودگی به ویروس جدید قرار گرفته‌اند.

رفتار کشورها در مقابله با اپیدمی کروناویروس متفاوت است. در حالی که ایتالیا تمام مراکز آموزشی را تعطیل و هر گونه تجمع را ممنوع اعلام کرده آلمان که تعداد مبتلایان در آن به حدود ۵۴۵ نفر می‌رسد این گونه تدابیر را تا کنون غیرضروری ارزیابی کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، در ساختار تشکیلاتی اتحادیه اروپا نهادی برای تصمیم‌گیری‌های مشترک در امور بهداشتی پیش‌بینی نشده و سیاست‌گذاری در این زمینه بر عهده مسئولان کشورهای عضو است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند