وزارت انرژی ازبکستان با شرکت عربستان سعودی برای ساخت دو نیروگاه جدید برق به ارزش ۲ میلیارد دلار قرارداد همکاری امضا کرد.

وزارت انرژی ازبکستان با شرکتACWA Power  عربستان سعودی ۳ قرارداد دوجانبه به ارزش کلی ۲ میلیارد دلار امضا کرد.

قرارداد ۲۵ ساله در مورد خرید انرژی برق به ارزش کلی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای تنظیم، ساخت و بهره برداری از نیروگاه برقی به ظرفیت ۱۵۰۰ مگاوات، قرارداد اجرایی ساخت نیروگاه بادی به ظرفیت ۵۰۰-۱۰۰۰ مگاوات برق به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و یادداشت تفاهم در مورد توسعه مرکز آموزشی برای افزایش مهارت فنی دانشجویان از جمله این قراردادها است.

قرارداد سوم بین وزارت انرژی ازبکستان، Air Products & Chemicals (آمریکا) و شرکت ACWA Power  عربستان سعودی اجرای برنامه آموزشی برای افزایش مهارت فنی دانشجویان را به حوزه های انرژی و شیمیایی ازبکستان در برنامه قرار دارد.  

شرکت ACWA Power  عربستان سعودی یک طراح، سرمایه گذار و اپراتور دارای ۵۶ کارخانه در تولید انرژی برق و شیرین کردن آب می باشد.

علل و عوامل حضور عربستان سعودی در جمهوری های منطقه مهم و استراتژیک آسیای مرکزی و قفقاز از جهات و زوایای مختلفی قابل بحث و بررسی است. سعودی ها در درجه اول از یک نظرگاه توآمان سیاسی و ایدئولوژیک به جمهوری های آسیای مرکزی و قفقاز نگاه می کنند و اولویت آنها از این جهت پیگیری و اجرای دو راهبرد و استراتژی اساسی است.

عربستان سعودی از سال ۲۰۰۳ سیاست‌های خود را در نزدیک شدن به دولت‌های منطقه و کمک به این کشورها در پوشش‌های مختلف متمایل کرد.

از جمله کمک پنجاه میلیون دلاری به قرقیزستان از طریق بانک توسعه اسلامی به منظور بازکردن جای پا در آن منطقه با هدف طرح خط کاسا هزار و... . به عبارتی عربستان سعودی در سال‌های اخیر سعی در ارتباط با دولت‌های آسیای مرکزی داشته و در واقع تلاش نموده با اعمال کمک‌های اقتصادی جای پای خود را از نظر امنیتی، سیاسی باز کند که تا حدودی نیز در این زمینه موفق عمل کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند