در بیست و نهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با رای اکثریت اعضای این شورا کلیات «دستورالعمل اجرایی اقدامات هماهنگ شوراهای اسلامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جهت پیشگیری کنترل و مقابله با شیوع ویروس کرونا در شهرها و روستاهای سراسر کشور» با اصلاحاتی در مفاد این دستورالعمل به تصویب رسید و برای بررسی بیشتر و ابلاغ آن به شوراها، شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور به هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها ارجاع شد.

این دستورالعمل در ۲۷ ماده و ۵ تبصره تنظیم شده است که بر اساس آن شهرداری‌ها و دهیاری‌های موظف هستند ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوسرانی، تاکسیرانی، ماشین‌آلات خدمات شهری، سرویس‌های بهداشتی عمومی، کلیه پیشخوان‌ها و سطوح در معرض تماس مراجعین، مراکز خدماتی و ساختمان‌های اداری تابعه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، سطوح و معابر مبلمان در معابر و پارک‌ها، محوطه بیرونی و ساختمان گرمخانه‌ها، سامان‌سراها، اماکن اسکان کارگری زیرمجموعه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را ضدعفونی کنند.

همچنین جمع‌آوری اصولی و دفن بهداشتی پسماندهای ویژه پزشکی در چارچوب قوانین موضوعه با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تجهیز کلیه مراکز مدیریت پسماند و کارکنان خدماتی آن‌ها به لوازم ایمنی و بهداشتی از دیگر بندهای این دستورالعمل است.

همچنین، ضمن لزوم آماده‌باش دهیاری‌ها و شهرداری‌ها، لازم است آرامستان‌ها، تدفین بهداشتی و آموزش مخصوص کارکنان در جهت انتقال و دفن متوفیان مبتلا به ویروس کرونا را در دستور کار قرار دهند و همچنین لازم است برگزاری تمام تجمعات شهری از جمله همایش‌ها، کارگاه‌ها، کلاس‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی و جشنواره‌های زیر نظرشهرداری‌ها را لغو کنند.

همچنین تاکید شده است که مواد ضدعفونی کننده در ورودی کلیه ساختمان‌های شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آنها تعبیه شود.

حذف بلیط‌های کاغذی حمل و نقل عمومی و تعبیه کارت‌های بلیط چند سفره قابل شارژ در مترو و اتوبوس و توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی در واحدهای مراجعات مردمی و رسیدگی و شکایت شوراها و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، تامین البسه، تجهیزات و مواد ضدعفونی مخصوص برای پرسنل خدمات شهری و کارکنان خدمات سازمان‌های مدیریت پسماند و آرامستان‌ها و ضدعفونی مستمر وسایل اداری در شوراها، شهرداری و دهیاری‌ها، تعبیه سطل زباله درپوش‌دار و جلوگیری از استفاده لوازم به صورت جمعی از دیگر مواد این دستورالعمل است.

همچنین در این دستورالعل بر لزوم تشکیل ستاد مدیریت بحران در شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور و تشکیل کارگروه کنترل و پیشگیری در سطح مناطق شهری و روستاها جهت پیگیری اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و کنترلی تاکید شده است.

این دستورالعمل در ادامه اطلاع‌رسانی و آموزش عمومی از طریق تبلیغات محیطی، سامانه پیام‌رسان هشدار سریع و سایر ابزارهای اطلاع‌رسانی جهت انتشار عمومی هشدارهای ایمنی و همچنین ارائه آموزش‌های لازم برای کارگران خدماتی و سایر کارکنان شاغل در شهرها و شورا و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را الزامی می‌داند.

بر اساس این دستورالعمل کلیه کلاس‌ها و کارگاه‌های لغوشده زیر نظر شهرداری‌ها اعم از فرهنگی، ورزشی، آموزشی و غیره، ضمن حفظ حقوق و هزینه‌های پرداخت‌شده پس از عادی شدن وضعیت برگزار می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند